; 10 powodów dla których warto pracować w korporacji - Po Prostu Łukasz - Kariera i rozwój osobisty
Top
warto pracować w korporacji

10 powodów dla których warto pracować w korporacji

O nie! Niemożliwe, Łukasz będzie pisał, że warto pracować dla korporacji. Przecież każdy czytelnik już wie, że korporacja to najgorsze co może człowieka spotkać, jesteś tam tylko cyferką, która może zostać zastąpiona przez inną cyferkę. Bezduszna machina!

No nie do końca. 🙂

Bez wątpliwości jest w tym ziarno prawdy, nie zamierzam naginać rzeczywistości aby pasowała pod tytuł wpisu. Tak czy siak uważam, że za dużo jest generalizowania i wieszania psów na korporacjach. Takie molochy mają całkiem sporo do zaoferowania. Poniżej 10 powodów dla których warto pracować dla korporacji.

1. Nigdy nie martwisz się czy pieniądze dojdą na czas

Dla osób pracujących obecnie w korporacjach wydaje się to być całkiem oczywiste. Jakby mogło być inaczej. No niestety może być różnie. Przez pewien czas w swojej karierze nadzorowałem płatności dla freelancerów i z perspektywy dużej firmy mogę powiedzieć, że jest masa powodów dla których przelew może być opóźniony. Opieszałość pracowników, problem techniczny czy też wstrzymanie płatności w celu poprawy wyników firmy. To tylko kilka przykładów.

Jeśli pracujesz w małej firmie to możesz spotkać się z sytuacją w której przy teoretycznym terminie wypłaty usłyszysz, że obecnie nie ma pieniędzy i wynagrodzenie może będzie za tydzień. Inną ewentualnością jest tekst: szefa nie ma, pieniądze wypłacimy jak wróci. Nie wiadomo kiedy. Ostatnią alternatywą jest częściowa wypłata oczekiwanej pensji. Również się zdarza.

Dlatego też kochamy korpo za to, że przelew przychodzi wtedy kiedy ma przychodzić i istnieje nawet do tego korespondująca lista płac w której przeczytamy jak zostajemy ograbiani przez państwo (tak jestem antypodatkowy).

2. Pracujesz z inteligentnymi ludźmi

Na korporację nagaduje się dużo złego, ale im większa i bardziej prestiżowa organizacja tym większe wymagania stawia przed kandydatami. Określone wykształcenie, uczelnia, wyniki, ale również nacisk na kompetencje miękkie i budowanie relacji ze współpracownikami.

Dlatego na koniec dnia można skończyć wśród naprawdę inteligentnych ludzi z pasją z którymi praca będzie, uwaga, przyjemnością. Pytanie pozostaje, jesteś w stanie się tam dostać? Na konkretne stanowiska w Google w moim obszarze wymagają MBA. 🙁

3. Inwestują w twój rozwój

Duże firmy zdają sobie sprawę, że ludzie to ich podstawowy zasób i bez ludzi to daleko nie pojadą. Tym bardziej, że molochy planują długoterminowo. Jeśli jesteś w miarę ogarniętą osobą i masz jako takie relacje ze swoim przełożonym nie widzę problemu abyś nie został/a nominowany do szkolenia podnoszącego twoje kwalifikacje.

Nie musisz czekać na nominacje, jeśli widzisz jakiś certyfikat bądź inny standard na którym ci zależy i jesteś w stanie uzasadnić “dlaczego ja?” to przejmij inicjatywę. Przedstaw argumenty związane z przydatnością na twoim stanowisku, potrzebą rozwoju i ciągle zaostrzającą się konkurencją na rynku. Tak, musisz umieć się sprzedać. Ta umiejętność po prostu jest potrzebna. Dlatego właśnie popełniłem ten wpis. 🙂

4. Podglądasz jak to wszystko działa

Bezduszne korporacje oskarżane są o to, że wywożą pieniądze taczkami i nikt im nic nie może zrobić. Coś w tym jest. 🙂

Ma to do siebie też, że aby być w stanie konkurować z innymi podobnymi sobie muszą ciągle inwestować w rozwój, nowe technologie, procesy, nowe produkty i wiele innych. Będąc w środku tej całej machiny i wykazując się minimalnym zainteresowaniem możesz zyskać darmową wiedzę o tym co jest obecnie najlepszym rozwiązaniem dla problemu X. Jak tworzy się produkt bądź jakie oprogramowanie zastosować aby usprawnić usługę czy też proces.

Cele są bardzo chwalebne, ograniczenie kosztów, poprawa produktywności, zwiększenie sprzedaży i jak się uda to poprawa doświadczeń dla klienta. Czyli jak to w każdej firmie.

Tobie ta wiedza może się przydać w przyszłości do założenia swojej firmy. Będziesz w stanie wdrożyć efektywne procesy u siebie od samego początku, będziesz widział z czym ten chleb się je, jakie problemy mogą wypłynąć i co najważniejsze – jak je szybko rozwiązywać. Dlatego warto działać w branży, którą się lubi.

5. Zdobywasz nowe umiejętności

Pracując w korporacji będą przed tobą stawiane wymagania, na pewno będą oczekiwali bycia efektywnym w tym co się robi. Aby to osiągnąć firmy nie mają problemu z wysłaniem pracowników na szkolenie z zarządzania sobą w czasie. Szkolenie raz odbyte gdzie zdobędziesz nową wiedzę i przy dobrych wiatrach jakieś umiejętności zostaje dla ciebie.

Pracując w sprzedaży prawie na pewno będziesz wysyłany na regularne szkolenia z komunikacji, budowania relacji z klientem i technik sprzedażowych. W związku ze zmianą prawa podatkowego lub innych regulacji trzeba podnieść kwalifikacje pracowników. Nie wspominając już o wydarzeniach organizowanych przez korpo typu zapraszanie sportowców lub innych znanych osób z osiągnięciami.

Sam miałem okazję być słuchaczem takich figur jak mistrz olimpijski w kajakarstwie Greg Searl, scenarzysty Jasia Fasoli, To właśnie miłość i Nothing Hill Richarda Curtisa czy też osoby szefa kuchni z trzema gwiazdkami Michellina. Niezwykle inspirujące osoby.

Podstawowym założeniem jest żeby nie siedzieć i nie czekać aż ktoś nas zaprosi do wzięcia udziału w czymkolwiek. Trzeba być proaktywnym i udowodnić jaką wartość dla firmy wniesie wydanie tej sumy pieniędzy na ciebie. Tak to już jest w korporacji. 🙂

6. Masz możliwości podróżowania

Kolejna zaleta pracy w korporacji, ile ich tu już jest. Będąc dobrym w tym co się robi i mając pracodawcę z globalną prezencją po pewnym przepracowanym czasie może pojawić się okazją podróży służbowej do innego oddziału. Całkiem przyjemna odmiana w życiu zobaczyć osoby z którymi się współpracuje na co dzień.

Ponownie można zadziałać proaktywnie i zaproponować poprowadzenie jakiegoś projektu usprawniającego, który przyniesie określoną ilość korzyści. Atutem jest to, że oczywiście podróż jest służbowa i pracujemy będąc na miejscu to ta praca nie trwa 24 godziny i wieczorem mamy ten czas wolny na zwiedzanie. No plus firma pokrywa wszystkie koszty. 🙂

7. Dodatkowe benefity

Można się śmiać, ale korporacja oferuje wiele zachęt aby przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych ludzi. Takimi standardowymi opcjami są karta multi-sport na siłownię czy też basen. Zniżki do kin i restauracji czy też tzw. “wczasy pod gruszą” (dopłata do wczasów letnich).

Najbardziej użyteczną opcją było dla mnie posiadanie prywatnej opieki medycznej gdzie z dnia na dzień mogłem zobaczyć się ze specjalistą, który był w stosunku do mnie miły.

Niektóre firmy idą nawet dalej i oferują opiekę nad dziećmi i pokrywają koszty związane z dentystą. Dochodzi do tego możliwość pracy z domu raz na jakiś czas i okazuje się, że w korporacji można mieć całkiem wygodną posadkę z wieloma korzyściami.

8. Zarabiasz całkiem niezłe pieniądze

Nawet jeśli mam inne plany na życie to taka praca pozwala nam zarobić całkiem przyzwoite pieniądze. Tym bardziej, że w większości są to firmy przychodzące z zagranicy gdzie koszt pracownika w Polsce jest i tak bardzo niski. Nie ma co się buntować i obrażać. Faktem jest, że można zarobić ponad tą średnią krajową i cieszyć się dodatkową ilością gotówki.

9. Możesz zostać CEO

Żarty, żartami, ale będąc dostatecznie długo w jednej firmie, wykazując się wynikami i anagażując się w to co się robi można zajść naprawdę daleko. Jeśli nie prezes to manager średniego lub wysokiego szczebla. Sam znam historię osoby, która od montera zaszła do prezesa i zarządza teraz jednostką z ponad 1000 pracowników. Chyba nie jest tak źle? 🙂

10. Wpływasz na życie ludzi

Brak wpływu na cokolwiek w przypadku pracy w korporacji to jedna z półprawd, które można usłyszeć często. Powtarzają ją ludzie negatywnie nastawieni do świata, bo jednak będąc częścią wielkiej firmy produkującej lub usługowej można być dumnym z tego jak wpływa ona na świat, a przecież my mamy też swój wkład w jej działanie.

Z każdej swojej pracy czerpałem satysfakcję z tego, że koniec końców trafiamy do klienta i kształtujemy w jakiś sposób jego doświadczenia. Dodatkowo lubię zamęczać ludzi historiami jak wygląda zrobienie tego od kuchni. 🙂

Nie mówiąc już o tym, że można pracować w wielkich firmach typu: Google, Apple, Microsoft, IBM, Dell etc etc. gdzie jest się częścią rewolucji.

A co ty sądzisz o korpo? Smutna konieczność, szansa czy całkiem fajne miejsce? 🙂

 

28 komentarzy
 • hrwdomu.pl

  Z mojego doświadczenia – pracy w małej korpo, w mniejszym mieście niż Londyn – praca daje możliwości, dobra jest na czas samorozwoju, pogoni za zawodowym spełnieniem. A później przychodzi wyciszenie, ustatkowanie i odchodzisz;-) Dobry tekst!

  9 kwietnia 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   Dzięki! Taki właśnie jest plan. Poprawcować, zobaczyć jak daleko mogę dojść, zdobyć umiejętności, odłożyć pieniądze i próbować coś swojego otwierać. 🙂

   12 kwietnia 2017 at Odpowiedz
   • hrwdomu.pl

    Tak by czerpać i dawać w odpowiednim momencie jak najwięcej.

    12 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Zamaszyście Podpisana

  Korpo nie jest takie złe ;). Choćby przez mnogą ilość szkoleń i kursów, które masz zapewnione.

  10 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Gosia

  Kursy i szkolenia które się otrzymuje w pakecie na pewno na plus.

  10 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Ula - Książkowe Powroty

  Praca w korpo… W życiu. 🙂 Na szczęście prowadzę własną firmę i działam na swój rachunek. Oczywiście, współpracuję z korporacjami, natomiast nigdy nie zgodziłabym się na spędzanie czasu w czymś takim. Nie lubię i nie potrafię pracować z ludźmi i nikt nigdy nie przekona mnie, że mogłoby to sprawiać mi przyjemność.

  10 kwietnia 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   Nikt nawet nie próbuje cię przekonać. Wspaniale, że masz własną firmę. Gratulacje. 😀

   12 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Samorozwijalnia.pl

  Kontrowersyjny temat 😉 Myślę, że nie ma co generalizować i demonizować korpo- są ludzie, którzy lubią te klimaty 🙂

  11 kwietnia 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   Masz rację, ale jest powszechna opinia właśnie demonizująca korpo. 🙂

   12 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Blondynki Kreatywnie

  Nie miałam przyjemnsci pracowac w takimmiejscu ale praca topraca sa plusy i minusy

  11 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Sabina Pietraszek

  Tekst bardzo dobry ale tego typu praca napewno nie jest dla mnie. Są plusy i minusy jak w każdym zawodzie 🙂

  http://www.worldbysabina.blogspot.com

  11 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Andrzej

  Z częścią punktów sie zgadzam, jednak trzeba wziąć pod uwage jeszcxe jedna rzecz. Lokalizacje. Mianowicie np na lubelszczyznie na tych samych stanowiskach zarabia sie znacznie mniej niz na zachodzie kraju. Sam pracuje w molochu, ktory jest 5 pod wzgledem wielkosci producentem ceramiki na swiecie, jednak na moim stanowisku zarobki sa mniejsze niz w innych firmach z tej samej branzy. Spowodowanevjest to miedzy innymi tym, ze wlasnie jestesmy na wschodzie, gdzie zarabia sie najmniej w Polsce.

  12 kwietnia 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   A jak to ma się w stosunku do średniej w twoim regionie? Więcej/mniej niż w innych korpo? Może warto rozważyć relokacje w kraju, co o tym sądzisz? 🙂

   12 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Magdalena Bur/1000krokow.pl

  Ja nigdy nie pracowałam w korpo, ale gdybym miała okazje to chętnie bym spróbowała. Pracuje w urzędzie… dramat… Ludzie przyjmowani są po znajomosci, większość z nich o niczym nie ma pojęcia. Przełożeni awansują tylko dlatego, że albo kogoś znaczącego znają albo z kimś piją. Każdy przychodzi tu od rana za karę i wielce obrażony na cały świat. Żadnego pakietu socjalnego (nie liczę składek na NFZ), o karnetach typu multisport zapomnij. Nikt tu w Ciebie nie inwestuje, a jakakolwiek kreatywność nie jest dobrze widziana.
  Chyba jednak korpo nie jest najgorsze…

  12 kwietnia 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   Może warto pomyśleć o przenosinach do innej “firmy”? Możesz się porozglądać, mamy rynek pracownika. 🙂

   12 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Tedi

  Korpo ma wiele zalet i niestety jedna dla mnie poważna wadę : ludzie. Ale to może akurat ja trafiłam na tych ciężkich we współpracy ?

  12 kwietnia 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   A co sie stalo jesli mozna wiedziec? :/

   13 kwietnia 2017 at Odpowiedz
   • Tedi

    Ach trafiałam na większość ludzi zarozumiałych, ciężkich we współpracy i kopiących pod tobą doły… Ale możliwe że miałam pecha 😉

    13 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Motywacja i Organizacja

  ja myślę, że wszystko zależy od korporacji, ja znam firmy, w których inwestuje się w pracownika i ludzie są bardzo zadowoleni-kwestia kto, jaką drogę wybierze w życiu i co woli 😉 bardzo ciekawy wpis Łukaszu 🙂

  13 kwietnia 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   Dzięki za komentarz, wydaje się, że inwestycja w pracownika staje się podstawowym kryterium podczas szukania pracy przez pokolenia Y lub Z.

   14 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • KwadransdlaCiebie(krupcia936)

  Nigdy nie pracowała w korporacji, więc nie wiem jak jest. Wolę jednak zawody wolne, wykonywane w dowolnym i dogodnym dla siebie czasie 🙂

  13 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Radosna Chata

  Bardzo interesujące 🙂 Nigdy nie pracowałam w korporacji
  Zapraszam do odpowiedzi na Twoje pytania 😉
  http://piekno24.pl/zakwaszenie-organizmu-czym-jest/#comment-5927

  13 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Wojtek| Bielecki.es

  Odnieśmy to do mojej korpo – czyli szkoły.

  1. Nigdy nie martwisz się czy pieniądze dojdą na czas
  Fakt, wypłatę dostaję 1, a nie ostatniego dnia miesiąca.
  2. Pracujesz z inteligentnymi ludźmi
  Czasami się nad tym bardzo mocno zastanawiam.
  3. Inwestują w twój rozwój
  Tak i nie, często, gęsto musisz się nagimnastykować by wziąć udział w różnych szkoleniach zwłaszcza generujących koszty. Czasami zastanawiasz się po co Ci szkolenie, które z przedmiotem przez Ciebie prowadzonym nie ma nic wspólnego.
  4. Podglądasz jak to wszystko działa
  Nie masz innego wyjścia
  5. Zdobywasz nowe umiejętności
  Bez tego nie nie ma rozwoju, czasami są to unikalne umiejętności.
  6. Masz możliwości podróżowania
  Czasami można trafić na naprawdę ciekawy wyjazd.
  7. Dodatkowe benefity
  Wakacje, choć większości się wydaje, że to 2 miesiące, to jak mam zdecydowanie mniej wolnego czasu niż uczniowie.
  8. Zarabiasz całkiem niezłe pieniądze
  Chciałbym, zarabiać adekwatnie do wysiłku, który wkładam.
  9. Możesz zostać CEO
  Znam takich, który zaczynająć od zwykłego nauczyciela kończyli na stanowiskach dyrektorskich.
  10. Wpływasz na życie ludzi
  Zdecydowanie TAK

  16 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • DookolaPracy

  Korporacje są tak często negatywnie oceniane, a tak naprawdę jest to dobre miejsce na rozpoczęcie swojej zawodowej ścieżki, choćby po to, aby zetknąć się z wieloma dobrymi praktykami prowadzenia projektów, usprawnień procesowych. Co więcej, uczy nas to biznesowego obycia, pracy w międzynarodowym środowisku 🙂

  20 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Kobieta Współczesna

  Miałam niedawno tę przyjemność/nieprzyjemność po-pracować w korpo. Nic wielkiemo: mały zespół do mojej dyspozycji. Chciałam odpocząć od własnej firmy. Potrzebowałam odskoczni. I regularności (by wstawać rano i kłaść się wieczorem). Wytrzymałam pół roku. Współpracowników – bo dla mnie byli współpracownikami, a nie podwładnymi – wspominam z uśmiechem na ustach. Gorzej było z przełożonymi. Rozumiem: korpo rządzi się własnymi prawami, ale pewnych zachowań akceptować nie mogę. I pewność, że kasa wpłynie na konto wtedy, kiedy powinna, tego nie zmieni.

  22 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Konrad Niedźwiedzki

  No! W końcu widzę jakiś wpis, który pozytywnie wyraża się o pracy w korporacjach. 😉

  20 maja 2017 at Odpowiedz
 • Ania

  A mnie kusi spróbować. Przerobiłam kilku “Januszów biznesu” pseudo szefów bałagan i stanowiska “zapchaj dziury”za psie pieniądze. Może taka zorganizowana struktura da mi to czego szukam …

  15 września 2020 at Odpowiedz
  • Łukasz

   Polecam! W takich korpo, zwłaszcza zachodnich, wiele rzeczy jest poukładanych. Może Ci się spodoba i zostaniesz na dłużej? Nic do stracenia wszystko do zyskania. Powodzenia! 🙂

   15 września 2020 at Odpowiedz

Post a Comment