; 7 brutalnych prawd o pracy w korporacji - Po Prostu Łukasz - Kariera i rozwój osobisty
Top
prawd o pracy w korporacji

7 brutalnych prawd o pracy w korporacji

Korporacje są uważane za bezduszne, prawne stworzenia, których zadaniem jest jedynie zarabianie pieniędzy. Wykorzystują pracownika, działają nieczysto i zabezpieczają swój interes w każdy możliwy sposób. Na zewnątrz – misja, wizja, wartości i work-life balance. Wewnątrz – polityczne rozgrywki, walka o budżet i wynik.

Prawda czy fałsz? Poznaj 7 brutalnych prawd o pracy w korporacji.

1) Liczy się rozrachunek końcowy

Podstawowym celem działania firmy jest wypracowywanie zysku. Nie dbanie o pracownika, umożliwianie rozwoju, zapewnienie dobrze płatnej pracy i spokojnego przejścia na emeryturę. Dla przedsiębiorstwa koszty personalne są nadal kosztami.

O ile nie pracujesz w roli, która bezpośrednio generuje przychody o tyle musisz się liczyć z tym, że firma będzie dążyła usprawnienia Twojej pracy. Masz być szybszy, bardziej dokładny i jeśli się da to tańszy.

Kiedy dojdzie do wynalezienia oprogramowania, które będzie mogło zastąpić Twoją pracę to firma nie zawaha się tego zrobić. Oprogramowanie nie prosi o podwyżkę, nie choruje i pracuje 24h na dobę.

Liczy się wynik.

2) Kontakty mają znaczenie

W każdej firmie, niezależnie czy dużej, czy małej kontakty są najprostszą drogą do najpierw otrzymania pracy, a potem otrzymania awansu. “No tak, to Paweł. Pawła wszyscy znają. Da się go zauważyć. Ma dobrą OPINIĘ.”

Znajomość odpowiedniej osoby na odpowiednim stanowisku pozwoli Ci zdziałać cuda. Nie denerwuj się, przecież posiadanie dobrej sieci kontaktów nie jest przestępstwem!

3) Manager boi się osób zbyt ambitnych

Na konferencji “Twoja Kariera – Kierunek Polska”, na której starano zachęcić się polaków studiujących zagranicą do powrotu podano dwa problemy jakie stwarzają takie osoby.

Po pierwsze problemem są zbyt wygórowane wymagania finansowe. To da się jeszcze zrozumieć. Student wykształcił się poza Polską i widzi jak się żyje gdzie indziej. Za mniej jak 10 000 zł netto nie ma co wracać. To tylko 2 500 EUR miesięcznie.

Drugi powód jest dużo ciekawszy. Są nimi nieukrywane ambicje przez co przełożony może uznać swoją pozycję za zagrożoną.

Ambitni potrzebni są na papierze. W praktyce najlepszy pracownik to taki co robi 100% tego co mu każą, nie wychyla się, nie choruje i nie pragnie więcej.

prawd o pracy w korporacji 2

4) Korporacja to polityka

Miałeś okazję oglądać House of Cards czy też Game of Thrones? Wiele możesz nauczyć się z tych seriali. Zwłaszcza z tego pierwszego.

W korporacji chodzi o to, żeby robić odpowiednie przysługi, odpowiednim osobom w odpowiednim czasie. Twoja praca nie ma być ciężka, dobra i godna pochwał. Przede wszystkim ma być zauważalna i musi mieć dobry marketing.

Zakładając oczywiście, że zależy Ci na czymś więcej niż tej samej pensji przez następne 10 lat do czasu aż zostaniesz zastąpiony tańszym pracownikiem oddalonym kilka tysięcy kilometrów.

5) Zapewnione masz to co jest w umowie

Cokolwiek zostało uzgodnione w rozmowie w cztery oczy nie ma mocy wiążącej. Cokolwiek uzgodniłeś przez telefon nie istnieje.

Liczy się to co możesz udowodnić na papierze. Kiedy dojdzie do nieoczekiwanej sytuacji korporacje odwołują się do Twojego kontraktu, polityki firmy i obowiązującego prawa. Dlatego z wiekiem człowiek uczy się czytać wszystkie regulaminy.

Czasami nawet umowa nie wystarcza. Znam sytuację, w której osoba uprawniona do otrzymania bonusu go nie dostała, bo dyrektor tak zarządził. Mało tego, szukał punktu w umowie o tym, że może arbitralnie zatrzymać wypłatę tej części wynagrodzenia.

Nie znalazł, a mimo tego bonusu i tak nie wypłacono.

6) Jesteś zastępowalny

Ty jesteś talentem, ja jestem talentem, wszyscy jesteśmy talentami. Z wyjątkowym zestawem umiejętności dzięki, któremu mamy przewagę konkurencyjną na rynku. Naszym aktywem są ludzie!

Wszystko spoko. Do czasu kiedy przyjdzie jakiś konsultant czy inny biznes developer z pomysłem na zwolnienie 50 pracowników i zatrudnieniem do tej samej pracy 35 obywateli Kostaryki. Pokaże zarządowi wyliczenia oszczędności i jazda.

Niezależnie czy pracujesz 5, 10 czy 15 lat. Dostaniesz okres wypowiedzenia zgodny z umową i cześć. Liczy się wynik.

7) Nie płacą podatków

I nie zamierzają. Podobnie jak bogaci ludzie tego świata korporacje również zatrudniają szwadrony księgowych i prawników w celu nagięcia prawa do granic możliwości byle tylko nie płacić podatków. Najlepiej żadnych.

Facebook miał 105 milionów funtów przychodu w Wielkiej Brytanii, a zapłacił lekko ponad 4 000 podatku.

Apple posiada na swoich kontach ponad 250 miliardów dolarów gotówki. Nie sprowadza tych pieniędzy do USA z powodu 35% podatku. Leżą i kisną.

Dla porównania, ta kasa to wartość połowy gospodarki Polski. Tak, to dużo.

Podsumowanie

Firmy i korporacje robią to do czego zostały stworzone. Podobnie jak my, pracownicy idziemy tam wymienić naszą usługę za pieniądze. Nie ma co się oszukiwać. Gdybyśmy nie musieli pracować nie chodzilibyśmy tam dla samej przyjemności.

Między korporacją, a pracownikiem występuje relacja biznesowa. Nie koleżeńska. Dobrze by było gdybyśmy wszyscy o tym pamiętali.

No Comments

Post a Comment