; Kiedy wiadomo, że czas na zmianę pracy? 7 sygnałów świadczących, że to już - Po Prostu Łukasz - Kariera i rozwój osobisty
Top
czas na zmianę pracy

Kiedy wiadomo, że czas na zmianę pracy? 7 sygnałów świadczących, że to już

Czujesz się nieswojo w swoim miejscu pracy? Coś zaczyna Cię dusić i coraz częściej wracasz do domu mówiąc, że masz już tego wszystkiego dość i kiedyś rzucisz to w cholerę? To pierwsze symptomy świadczące o tym, że to już czas na zmianę pracy.

Poniżej przedstawiam 7 sygnałów, po których można rozpoznać, że czas się pożegnać z obecnym pracodawcą.

 

1) Nie rozwijasz się

Mija rok, dwa, trzy i w sumie to wszystkiego już się nauczyłeś i praca nie przynosi Ci zbyt dużego wyzwania. Odpowiedzi na pojawiające się pytania znajdujesz w oka mgnieniu, masz już swoją rutynę i wiesz o jakie sprawy walczyć, a z kim lub czym nie wygrasz.

Warto wtedy zadać sobie pytanie, jaką nową umiejętność nabyłem w ciągu ostatnich 90 dni? Czego się nauczyłem przez ostatnie 3 miesiące? Jeśli masz problemy z wymianą takich rzeczy dobrze jest się zastanowić czy Twoja obecna praca przyczyna się do Twojego rozwoju.

2) Pensja rośnie zbyt wolno lub wcale

Weź kalkulator do ręki i przelicz o ile % wzrosła Twoja pensja przez ostatnie dwa lub trzy lata. Pomniejsz ten procent o inflację (średni wzrost cen) i sprawdź ile Ci wyszło. Czy warto dalej tkwić na stanowisku, które niezbyt przyczynia się do poprawy Twojej sytuacji finansowej?

Zmiana pracy co około 3 lata może przyczynić się do zwiększenia zarobków o 50% podczas naszej kariery zawodowej.

3) Brak perspektywy na awans

Słyszałem pewien smutny żart: dostanę awans dopiero kiedy, któryś z managerów umrze. I chociaż w pierwszym momencie mnie rozbawił to później pomyślałem, że jest to nieciekawa sytuacja bowiem perspektywy są zwyczajnie straszne.

Jeśli Twoja firma nie stwarza możliwości awansu, a faktycznie trzeba czekać aż ktoś odejdzie bądź kopnie w kalendarz to może oznacza to, że już czas zmienić pracę, bo tkwienie w tym samym punkcie nie ma sensu?

Podobnie sytuacja ma się w momencie kiedy awans jest obiecywany. Tak regularnie z roku na rok przełożony rzuca nadzieję, że już w ciągu najbliższych 12 miesięcy coś może się wydarzyć. I się nie wydarza. I jesteś sfrustrowany, a nie powinieneś.

4) Pójście do pracy wywołuje negatywne emocje lub strach

Boisz się swojego przełożonego? A może masz już dosyć tych samych problemów i komentarzy naokoło? Tak nie musi być. Praca powinna być co najmniej neutralna dla Twojego zdrowia psychicznego. Nie tkwij w jednym miejscu przez kilkanaście lat, bo to odbije się na Tobie!

5) Toksyczna atmosfera i środowisko

Sam niedawno miałem okazję pracować w zespole, który nie chciał ze sobą współpracować. Prowadziło to do kuriozalnych sytuacji, w których to oto jem sobie lunch z moim managerem i koleżanką, a oni do siebie nie mówią tylko do mnie. Ba, nawet na siebie nie patrzyli. I to nie tylko z nimi tak było. Na zespół 5 osobowy były 3 konflikty plus obgadywanie ludzi ze znajomkami z innych działów.

Wystarczyły mi 2 miesiące żeby zmotywować się do ponownego szukania pracy. Wiedziałem, że nie będzie łatwo wytłumaczyć się z tej decyzji i że znowu muszę przechodzić przez żmudny proces. Tak czy siak, z perspektywy czasu sądzę, że warto było.

Jeśli masz problematycznego szefa i zespół to poważnie rozważ czy nie czas na zmianę pracy. Nie męcz się, nie ma po co.

6) Firma traci klientów

Z jednej strony ktoś może mi zarzucić brak lojalności dla pracodawcy. Z drugiej wychodzę z najbardziej praktycznego hasła: biznes to biznes. Kiedy firma traci klientów, bo ma słabe kierownictwo, albo jest dekoniunktura na rynku to jest duża szansa, że możesz zostać zwolniony. Wtedy używa się właśnie powyższego sformułowania. Nie ma na co czekać tylko działać i wykonać ruch wyprzedzający. Od tego zależy Twoja przyszłość.

Nie daj się złudnemu wrażeniu, że jak pracujesz 10 lub 20 lat to nic Ci nie grozi. Widziałem i takie osoby, które bardzo się dziwiły kiedy nowa dyrektor finansowa decydowała, że to właśnie oni są zbędni. Ot taka lojalność.

7) Masz już dość

Życie pisze różne scenariusze i czasami może być tak, że najzwyczajniej w świecie będziesz mieć już dość. Przeładowanie pracą, duży stres i wymagania. Nikt nie karze Ci w tym tkwić więcej niż potrzeba. To jest jedna z ostatnich historii, o której słyszałem. Kobieta pracująca 18 lat w firmie zdecydowała się odejść, bo przydzielono jej tyle pracy co dla dwóch osób, wsparcie miała znikome, a wymagania z kosmosu. 

I chociaż sama mówiła, że decyzja nie była łatwa to moim zdaniem bardzo dobrze zrobiła, bo w pierwszej kolejności myślała o sobie. Ty też powinieneś.

Czas na zmianę pracy? Zacznij działać już teraz

Jeśli zatrzymałeś się na jednym z tych punktów odrobinę dłużej to warto się zastanowić czy aby na serio nie pomyśleć o zmianie pracy. Zabiera ona w końcu ogromną część naszego życia.

Pisałem już o tym jak zmienić pracę i pisać będę więcej, o rozmowie rekrutacyjnej, o tym jak się do niej przygotować, jak odpowiadać na pytania i jak je zadawać. Wszystko z myślą o lepszym jutrze. 🙂

4 komentarze
 • Patrycja Kowalska | Wypisana

  Ja odczuwałam kilka powyższych podpunktów i zrezygnowałam. Sprawdzone! 🙂

  29 czerwca 2017 at Odpowiedz
 • Paula

  Wcześniej większość z nich mnie dotyczyło, więc w końcu rzuciłam w cholerę tamtą i jaka to była ulga. Szok. Teraz odczuwam pierwsze 2. Z tymże, że jeśli bym chciała, awans możliwy… Zdaje się.

  8 listopada 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   No i tutaj jest diabeł pogrzebany. Mam nadzieję, że jak najbardziej możliwy! 🙂

   14 listopada 2017 at Odpowiedz

Post a Comment