; Dlaczego ciężka praca to nie wszystko? - Po Prostu Łukasz - Kariera i rozwój osobisty
Top
praca

Dlaczego ciężka praca to nie wszystko?

W życiu słyszysz pewne hasła powtarzane w kółko wokół ciebie nad, którymi w ogóle się nie zastanawiasz. Po prostu są i bierzesz je na gotowe. Nie myślisz czy mają jakiś większy sens, nie krytykujesz, nie dyskutujesz. Jednym z niedopowiedzień jest to, że praca musi być ciężka.

Tak mi się wydawało dopóki nie przeczytałem:

Gdybym chciał ciężko pracować to zatrudniłbym się w kopalni

Nie pamiętam gdzie to było i nie pamiętam kto był autorem tych słów. Faktem pozostaje, że zapamiętałem je do dzisiaj. Były one zalążkiem procesu myślowego związanego z pracą.

Mądra praca

To jest właśnie brakujący składnik równania. Nie chodzi o to żeby pracować ciężko, a o to żeby robić to mądrze. Tyczy się to każdego obszaru naszego życia, a fenomenem w tym zakresie stał się internet. Dał niesamowitą dźwignię do wybicia się i zarabiania wielu osobom.

Takie rozwiązanie stosują co bardziej znani i profesjonalni blogerzy. Po co jeździć po całej Polsce i szkolić po maksymalnie kilkadziesiąt osób skoro można stworzyć swój własny kurs online? Powstał raz, postarali się, naprawdę włożyli w to mnóstwo czasu i poświęcenia, ale też zrobili to bardzo mądrze, bo kurs można kupić przez platformę internetową. Dźwignia została zastosowana.

Podziwiam ich za to umiejętne wykorzystanie technologii i ciągle podpatruję aby się czegoś nauczyć. Ta wiedza nie pójdzie na marne.

Praca w pracy

Czy ciężka praca jest naprawdę konieczna? Wyłączając pracę fizyczną nie widzę powodu, aby się przepracowywać. Zainteresowany jestem jak największą efektywnością w jak najkrótszym okresie czasu.

Co się da to upraszczaj, deleguj i automatyzuj. Z czysto egoistycznych pobudek – żeby móc wyjść do domu na czas i za bardzo się nie męczyć. Mamy w końcu mózg, wypadałoby go użyć. Jeśli jesteś szybki, a jakości twojej pracy nie można nic zarzucić koniecznie zadbaj o promocję. Bardzo współgra to z blogowym powiedzeniem: dobra treść już nie wystarcza. Jeśli chodzi o obszar zawodowy to byłoby to: ciężka praca już nie wystarcza. Zgodzę się. Czasy się zmieniły i trzeba zadbać o budowanie swojej marki osobistej.

Dlatego też napisałem “buduj albo giń”. Jeśli chcesz być zauważonym to musisz się postarać aby o twoich wynikach i osiągnięciach dowiedzieli się inni. To wymóg konieczny w drodze na szczyt!

Praca fizyczna – szanuję, ale dziękuję

Komu nie zdarzyło się pracować rękami. Wiele osób robiło to tymczasowo, wiele musi to robić i dzisiaj. Szanuję, bo żadna praca nie hańbi i sam wiele razy zasuwałem, a na koniec dnia marzyłem tylko o kąpieli i obiedzie.

Na dzień dzisiejszy unikam kiedy tylko mogę. Uważam, że mamy ogromne możliwości – książki leżą na półkach, a internet jest ogólnodostępny.

Jeśli jest taka możliwość należy z niej skorzystać i zamiast jedynie pracować ciężko to pracować przede wszystkim mądrze.

Czy Ty pracujesz mądrze? Nie od razu Rzym zbudowano, ale możesz zacząć już dziś!

Jeśli podobał ci się ten wpis to polub mojego fanpage’a aby nie ominął cię żaden dobry kawałek tekstu! Dzięki. 🙂

3 komentarze
 • Radek Salak

  I tu masz rację to co tak bardzo chcieli nasi rodzicie wpoić, gdyż w ich czasach się sprawdzało dzisiaj niestety już nie.
  Ciężko pracuj 8h dziennie przez wiele lat i awansujesz na kierownika aby pracować przez 12 godzin 🙂

  26 czerwca 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   Świetnie powiedziane Radek! Smutne, ale lepiej bym tego nie ujął. 🙂

   30 czerwca 2017 at Odpowiedz
 • Paula

  Jest dużo możliwości, a wielu z nas nie potafi z nich korzystać. Tak, też pracowałam jako pokojówka, sprzatączka, kelnerka, sprzedawca fast foodu, sprzedawca itp. I tam dopiero miałam wycisk. W żadnej pracy nie ma niczego złego, jednak podziwiam osoby, które kończą studia, itp. i postaniawają całe życie.. sprzątać. Szkoda. Ale cóż- każdy decyduje za siebie.

  8 listopada 2017 at Odpowiedz

Post a Comment