; Dlaczego warto nauczyć się programować? 5 powodów żeby zacząć - Po Prostu Łukasz - Kariera i rozwój osobisty
Top
programowanie-zarobki

Dlaczego warto nauczyć się programować? 5 powodów żeby zacząć

Kiedy miałem 16 lat i kończyłem gimnazjum stanąłem przed wyborem szkoły średniej. Z jednej strony klikałem dosyć sporo w komputer z drugiej rodzice mieli własny pomysł na moje życie. W wielkim skrócie przeszedłem technikum ekonomiczne, później studia związane z finansami i księgowością, przetoczyłem się przez kilka korporacji, a teraz pracuję jako SQL developer. Czyli z powrotem bardziej w ten komputer.

 

W wolnym czasie robię kursy związane z różnymi językami programowania. Uważam, że jest to umiejętność, która jest ważna i potrzebna. Z tego względu mozolnie przedzieram się przez coś co nie dane mi było studiować.

 

Podstawowymi umiejętnościami są – czytanie, pisanie i mówienie.

 

Moim zdaniem dołącza do nich programowanie ponieważ pomaga nam lepiej wyrażać siebie. Możesz przenieść swoje pomysły na biznes i produkt na linijki kodu, z których ktoś będzie mógł później skorzystać.

 

Dlaczego warto nauczyć się przynajmniej podstaw programowania?

 

Bo w IT dobrze płacą

Powód najbardziej prozaiczny. Bo to się zwyczajnie opłaca. Zarobki ludzi związanych z IT są kompletnie odrealnione w porównaniu do innych stanowisk specjalistycznych. Dobra specjalizacja i po paru latach możesz spokojnie zarobić dwukrotność średniej krajowej.

 

Mam znajomego, który z fizjoterapeuty przebranżowił się na programistę. Po 2 latach zmienia miejsce pracy i przeskok wynagrodzenia jest z 5 000 na ponad 10 000 zł. Może się mylę, ale o innym zawodzie z takim potencjałem nie słyszałem.

 

Warto też pamiętać, że rynek cierpi na nieustanny brak specjalistów.

 

                                                                        zarobki w IT wg technologii – Warszawa, źródło: raport wynagrodzeń polskich programistów za 2020 rok, Just Join IT

Coraz więcej zawodów związanych jest z internetem i komputerami

Jest taka ciekawa strona z ofertami pracy w IT -> https://justjoin.it/ i jeśli nie orientujesz się za bardzo w tym świecie to pewnie podobnie do mnie nie zrozumiesz dużej ilości opisów stanowisk.

 

Fakt jest natomiast taki, że zawód „robienie stron internatowych” to teraz jest co najmniej kilkanaście osobnych, indywidualnych, niezależnych stanowisk.

 

Nawet specjalizacje związane z marketingiem wiążą się głównie z digitalem i internetem.

 

Na stronce https://rocketjobs.pl/all/marketing  można też porządnie zacząć drapać się w głowę, bo praca w marketingu często opiera się na znajomości technologii, narzędzi i pewnych konkretnych rozwiązań (Google Ads, Facebooks Ads itp.).

 

Cholera, nawet wklejenie tagu od Google Analitycsa, który „liczy użytkowników” wymaga pewnej technicznej znajomości htmla (chyba, że na wordpressie poratuje Cię wtyczka).

 

Do czego tutaj zmierzam – te komputery i internety nigdzie jutro nie znikną. Dla mnie to kwestia dostosowania się do rynku pracy i zwyczajna ciekawość nowinek. ?

 

Możesz zacząć w pojedynkę

Piękne w programowaniu jest to, że jest ono dostępne na wyciągnięcie ręki. Korzystasz z komputera, korzystasz z telefonu. Dużo więcej Ci nie potrzeba. Jesteś w stanie samodzielnie, małymi krokami, korzystając z darmowych filmików i stron nauczyć się przynajmniej podstaw.

 

Nie musisz być jakimś mega mózgiem co tworzy modele uczenia maszynowego. Może warto zacząć od prostego zapytania do bazy danych (napisz proszę na kontakt@poprostulukasz.pl czy coś takiego Cię interesuje) lub zacząć naukę od print(‘Hello World!’) w Pythonie.

 

Wiesz, że podstawy stron internetowych opierają się na wyświetlaniu tekstu i mediów (zdjęcia, filmiki) wraz z konkretnym formatowaniem (rozmiar, kolor tła, czcionka)?

 

Przerabiam właśnie kurs HTMLa + CSS i żałuję tylko, że nie zacząłem wcześniej!

 

Bo oprogramowanie wchodzi do wszystkich branż i będzie go więcej, a nie mniej

Trudno wyobrazić sobie współczesną firmę bez strony internetowej, bez komputera czy też bez jakiegoś systemu. Choćby do składania zamówień. Myślisz, że jak pracujesz w staroświeckiej branży to Ciebie to nie dotyczy? Prawnicy też tak myśleli, a mamy firmy działające w dziedzinie LegalTech, które tworzą oprogramowanie np. do generowania podstawowych umów sprzedażowych.

 

Ten dopisek „Tech” pojawia się w coraz większej ilości miejsc.

 

Mój kolega, pasjonat kosmosu i może w przyszłości wycieczkowicz na Marsa (WeNeedMoreSpace) wspomniał mi kiedyś, że gdybym znał dobrze Pythona i uczenie maszynowe to mógłbym szukać w branży związanej z kosmosem, bo takich umiejętności tam potrzeba.

 

Technologia sprawia, że coraz większa ilość miejsc, w których spędzało się wiele godzin na mozolnej ludzkiej pracy może zostać usprawniona. W ludzkim języku – możemy robić to samo, ale szybciej , lepiej i taniej.

 

Zawody zmieniają się i coraz więcej jest dopisków – znajomość SQLa mile widziana

Pracowałem typowo w finansach i księgowości. Głównie korzystałem z Excela i modułu finansowo-kontrolingowego w systemie SAP. Przypadek chciał, że kiedyś trafiłem do działu analizy danych. Przez to musiałem nauczyć się SQL. Czyli języka za pomocą, którego mogę wydobywać dane z bazy. Bo chcąc tego czy nie danych jest coraz więcej.

 

My ludzie zawsze generowaliśmy gigantyczne ilości danych. Nie byliśmy jednak w stanie ich zapisać, przetworzyć ani wyciągnąć z nich wniosków. Dopiero rewolucja technologiczna, które nadal trwa pozwala nam bardzo szybko działać na konkretnych liczbach, zdjęciach i tekście.

 

Dzisiaj cieszę się, że ta bardzo niewygodna pozycja zawodowa, w której się znalazłem przydarzyła się w tamtym czasie.

 

A to dlatego, że zawód księgowego, finansisty czy analityka ma coraz częściej dopisane „znajomość SQL mile widziana”.

 

Także podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych jest w XXI wieku koniecznością. Narzędzia się zmieniają, ale chęć uczenia się dalej ma rację bytu!

 

 

Każdy gdzieś kiedyś zaczyna

W oprogramowaniu fajne jest to, że można zacząć kiedykolwiek, a kod, który się napisze nie ocenia. Nie pyta ile masz lat, czy wypada, czy warto, jakie masz wykształcenie, czy jest za późno, w co wierzysz, jak się prezentujesz, jaki masz kolor skóry itp.

 

Po prostu daje wolność.

 

Świetne jest to, że dopóki masz chęci to ta dziedzina ma mega niskie bariery wejścia. Mi w wieku 31 lat zachciało się uczyć robienia stron internetowych.

 

No to je robię.

 

Moją „stronę”, czyli trochę kolorowego teksu możesz zobaczyć tutaj – http://lukaszferenc.com/

 

Codziennie, cegiełka po cegiełce coś się dokłada. Może niedługo będą nawet zdjęcia. ?

 

Zasadniczo o to mi chodzi, zacząć można choćby dziś. Byleby nie popaść w hurraoptymizm i nie oczekiwać stworzenia nowego facebooka jutro.

 

Podsumowanie

Programowanie to kolejna forma komunikacji ze światem. Tym razem za pomocą komputerów. Moim zdaniem umiejętność warta nabycia. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość. Owoce pracy pojawią się raczej później niż prędzej, ale satysfakcja jest ogromna.

 

Nieważne czy motywują Cię pieniądze, ciekawość, a może uważasz to za konieczność dostosowania się do realiów zmieniającego się rynku pracy. Każdy motyw jest dobry żeby zacząć. ?

 

Po prostu to zrób. Powodzenia!

 

 

No Comments

Post a Comment