; Jak dostać podwyżkę? Wskazówki - Po Prostu Łukasz - Kariera i rozwój osobisty
Top
Jak dostać podwyżkę

Jak dostać podwyżkę? Wskazówki

Rozmowa o podwyżce jest tuż obok rozmowy kwalifikacyjnej jednym z ciekawszych tematów, które nas dotyczą. Elementem wspólnym tych dwóch konwersacji jest co najmniej lekkie poczucie dyskomfortu. W końcu nie robi się tego często, ale wyższe wynagrodzenie przyjęlibyśmy z uśmiechem na twarzy. Odpowiedzmy sobie wspólnie na to nurtujące pytanie, jak dostać podwyżkę?

O czym się dotychczas przekonałem

Co do samego konceptu podwyżki to chciałbym podzielić się kilkoma założeniami:

1) Nie ma idealnego momentu na wystąpienie o podwyżkę 

Niektórzy próbują wyczuć dobry moment lub miesiąc na wrzucenie spotkania swojemu managerowi, niestety z mojego doświadczenia coś takiego nie istnieje, jeśli twój manager będzie chciał znaleźć powód do odłożenia tego w czasie to znajdzie taki na każdy miesiąc w roku.

 

2) Firmie nie zależy żeby płacić ci więcej

Biznes to biznes i rządzi się swoimi prawami, firma ma zwiększać swoje przychody i maksymalizować zyski, a do tego drugiego dąży się między innymi przez ograniczenie kosztów. Kosztem jest właśnie twoja pensja dlatego nie licz, że ktoś nagle ci ją zwiększy.

 

3) Najlepszym sposobem na większe zarobki jest… zmiana pracy

Zapewne dla wielu osób jest to oczywisty punkt aczkolwiek należy o nim wspomnieć. Podwyżki w twojej obecnej firmie, na obecnym stanowisku w przeciągu następnych kilkunastu lat będą prawdopodobnie kilkuprocentowe. No chyba, że przypadkowo zostaniesz managerem swojego działu. Nie zostawiałbym tego jednak przypadkowości. Jeśli zależy ci na maksymalizacji dochodu musisz zmieniać pracę co około 3-5 lat. Już jedna zmiana pracodawcy często kończy się podwyższeniem podstawy o 20%.

jak dostać podwyżkę

 

Przygotuj się do rozmowy

Do rozmowy o podwyżkę z przełożonym należy się solidnie przygotować. Tekst w stylu: “sądzę, że powinienem zarabiać 500 zł netto więcej” bez poparcia go odpowiednimi argumentami na niewiele sie zda, a i ciebie postawi w nieciekawej pozycji osoby, która przyszła z życzeniem, bo czuje, że zasługuje na więcej. Zdaj sobie sprawę, że w 9 na 10 sytuacji decyzja o tym czy dostaniesz podwyżkę i ile jej dostaniesz nie zależy tylko od twojego managera. Najczęściej musi on dostać zgodę swojego przełożonego i odbyć rozmowę z szefem HR, a żeby się tam pofatygować sam potrzebuje silnej argumentacji dlaczego to Jan Kowalski powinien zarabiać więcej.

 

Podwyżka – 5 użytecznych wskazówek

Załóżmy, że na obecnej pozycji pracujesz od dwóch lat wzwyż. Pomocne rzeczy:

1) Sprawdź opis swojego stanowiska w momencie w którym dołączyłeś i porównaj go z obecnymi obowiązkami

Wygrzeb gdzieś ze swojego maila, goldenline lub linkedin jak sprawy miały się kiedy zaczynałeś swoją przygodę. Co robiłeś, ilu klientów miałeś, w ile projektów byłeś zaangażowany, ile raportów musiałeś generować. Zresztą po prostu przejdź punkt po punkcie i zobacz co się zmieniło, a przede wszystkim jakie dodatkowe obowiązki pojawiły się na twoim stanowisku. Możliwe, że wdrożyliście kilka nowych projektów co wiąże się dla ciebie z masą nowego raportowania? Może kiedyś obsługiwałeś 4 klientów, a teraz robisz to dla 10? Wypisz sobie te punkty, ale nie szukaj na siłę.

Ważne: Jeśli robiłeś A, ale zmieniliście system, a teraz robisz B, bo doszło do naturalnego zastąpienia jednej czynności drugą. To się zwyczajnie nie liczy.

 

2) Jakie dodatkowe umiejętności rozwinąłeś

Usiądź i zastanów się czego nowego nauczyłeś się co pomaga w pracy twojego działu, firmy, a w konsekwencji również ułatwia życie twojemu managerowi. Jesteś w stanie zastąpić swojego kolegę/koleżankę z działu w przypadku jego/jej nieobecności? Świetnie, zapisz to. Dzięki temu twoja wartość jako pracownika wzrasta.

 

3) Jakie masz wyniki w pracy

Bardzo ważny punkt, jeśli nie starasz się w pracy i jesteś po prostu średniakiem robiącym tylko swoje, a każda zmiana wymagające wysiłku i zaangażowania wywołuje u ciebie grymas to nie fatyguj się rozmawiać o czymkolwiek, średniaka można zastąpić innym średniakiem tymi samymi kosztami. Nie zasługujesz na podwyżkę. Stosuj się zasadami czysto biznesowymi. Kupując cokolwiek dobrze wiesz, że lepsze kosztuje więcej.

jak dostać podwyżkę

 

4) Przeprowadź badania wynagrodzeń

Możesz to zrobić na goldenline, wynagrodzenia.pl lub po prostu googlować najnowsze raporty płacowe. Staraj się kierować kryteriami najbliższymi tobie – stanowisko, wielkość firmy, staż pracy, miasto.

Innym sposobem, który jest dyskusyjny, jest zaaplikowanie o pracę na to samo stanowisko, ale w innej firmie i jak najszybsze obadanie widełek wynagrodzenia. Jest to dyskusyjny sposób ponieważ jeśli naprawdę nie jesteście zainteresowani pracą w innej firmie to marnujecie czyjś czas okazując pozorne zainteresowanie. Tę kwestię pozostawiam każdemu do indywidualnego rozpatrzenia. Ewentualnie znajomy, który pracuje jako rekruter może okazać się świetną pomocą. Nie każdy jednak takiego ma.

Dodam tylko taką anegdotę, że raz zdarzyło mi się zaaplikować o pracę na takie samo stanowisko, ale w innej firmie i wynik był kuriozalny. Kwota wynagrodzenia, którą podałem jako oczekiwaną została podbita jeszcze o ponad 10% przez potencjalnego pracodawcę. W sumie pensja, którą mi oferowano było o 30% wyższa niż moje ówczesne wynagrodzenie! Dlatego właśnie wspomniałem wcześniej, że zmiana pracy jest najszybszą drogą do zwiększenia zarobków. Poza tym bardzo często nie znamy swojej wartości rynkowej co działa na naszą niekorzyść.

 

5) Jakim pracownikiem jesteś

To jest chyba najtrudniejszy punkt do zrealizowania, musisz odpowiedź sobie na pytanie “dlaczego ja?” używając innych odpowiedzi niż wymieniłeś powyżej. Przykład: wykazałeś się inicjatywą – wiesz, że twoja koleżanka wybiera się na kilkudniowy urlop i jesteś świadomy, że akurat w tym okresie trzeba będzie czymś się zająć, w ogóle nawet jeśli nie wiesz to możesz się jej zapytać czy o czymś trzeba pamiętać podczas jej nieobecności, zaoferuj pomoc.

Twój manager będzie miło zaskoczony widząc inicjatywę i zdejmując jeden problem z jego listy. Takich przykładów należy wygrzebać więcej. Nie bój się ich poruszyć podczas rozmowy, kulturalnie przywołaj te sytuacje zaczynając zdanie: “staram się wychodzić z inicjatywą w zespole zapewniając jego dobrą współpracę i działanie, podczas urlopu X zająłem się jej Y”. Takimi sytuacjami nabijasz sobie dodatkowe punkty ponad to co oczekuje się standardowo od pracownika, wychodzisz ponad średnią, więc uzasadnione jest nagrodzenie takiej osoby.

jak dostać podwyżkę

 

Rozmowa z managerem – jakie odpowiedzi możesz usłyszeć?

No to jesteś już uzbrojony w argumenty, wiesz ile podwyżki chcesz, od kiedy ją chcesz i dlaczego powinieneś ją dostać. Jakich odpowiedzi możesz się spodziewać?

  • To nie jest najlepszy moment – zapytaj dlaczego i kiedy wg twojego managera ten moment byłby lepszy.
  • Ok, przyjmuję do wiadomości zobaczę co można zrobić – zapytaj się kiedy możecie wrócić do temu i ustal konkretny dzień następnego spotkania. To tobie zależy na tej informacji.
  • W tym roku nie ma podwyżek – jeśli go nie znasz to zapytaj o powód i czy dotyczy to całej firmy.

Jaką odpowiedź byś nie dostał to staraj się wejść głębiej w temat, zapisz odpowiedzi i koniecznie umawiaj się na konkretne terminy. Jeśli usłyszysz: “w przyszłości porozmawiamy o tym” to zapytaj się co rozumie pod pojęciem przyszłość? Bliższa? Dalsza? Trzy miesiące to pod jaką definicję podchodzi? To są takie polityczne wyjścia z sytuacji i zwodzenie pracownika. Takie rozmowy jak twoja są wpisane w pozycję managera, więc z reguły on ma więcej doświadczenia.

jak dostać podwyżkę

 

Wnioski końcowe

Jeśli jesteś pracownikiem, który jest dużo powyżej tego czego się od niego oczekuje to podwyżka jest niemal pewna i to niezależnie od sytuacji finansowej firmy. Przed odejściem od poprzedniego pracodawcy udało mi się to właśnie uzyskać mimo tego, że firma nie osiągnełą żadnego celu finansowego zakładanego na 2016 i zwalniała średnio 2 osoby miesięcznie. Miałem wyniki, które mówiły same za siebie i z tym poszedłem do negocjacji. Nie było łatwo, ale cel został osiągnięty. To nie jest chwalenie się, ale konkretny przykład, że można.

Najgorsza jest sytuacja kiedy odmówiono ci kilkuset złotych podwyżki, zdecydowałeś się zrezygnować i nagle znalazł się i cały 1000. W momencie kiedy już trzymasz rezygnację w dłoni. Moim zdaniem świadczy to bardzo źle o polityce firmy ponieważ pokazuje, że aby coś dostać trzeba grozić odejściem i praktycznie szantażować swojego pracodawcę. Osobiście nie uznaję tej metody i nie polecam jej. Znam jednak osoby, które były zwodzone obietnicą otrzymania podwyżki i miały już dość, więc zdecydowały się odejść. Nagle doszło do cudu i pieniądze znalazły się natychmiastowo. Brak słów i totalna amatorka.

Co jak co, ale życzę profesjonalnych i udanych rozmów związanych z wynagrodzeniem. 🙂

 

1 Comment
  • Przemek Romanowski

    Bardzo dobry artykuł, Łukaszu. Odniósłbym się do jednej kwestii. Mianowicie chodzi mi o punkt pierwszy “nie ma idealnego momentu na wystąpienie o podwyżkę”. Owszem – nie ma. Jednak z doświadczenia swojego oraz znajomych uważam, że najlepszy moment to minimum 3 wcześniejsze miesiące zakończone wynikami ponad plan. Wtedy mamy argument, że nie jest to jednomiesięczny fart, tylko nasze starania.
    Warto też pamiętać, że żyjemy w czasach, w których nie ma czego się bać w rozmowie o podwyżkę. Im z większą pewnością siebie i swoich argumentów idziemy na rozmowę, tym większa szansa na jej otrzymanie.

    22 stycznia 2017 at Odpowiedz

Post a Comment