; Jakie studia wybrać, dzienne czy zaoczne? - Po Prostu Łukasz - Kariera i rozwój osobisty
Top
dzienne czy zaoczne

Jakie studia wybrać, dzienne czy zaoczne?

Nie dostałeś się na studia dziennie i rozważasz pójście na ten sam kierunek, ale na zaoczne. A może po prostu zastanawiasz się nad tym co będzie lepszym wyborem dla Ciebie lub czy studia zaoczne są w jakiś sposób gorsze od dziennych? Czy pracodawca będzie patrzył na Ciebie inaczej i jak wygląda życie i nauka studenta studiów dziennych i zaocznych. Z tym tematem rozprawiam się w poniższym wpisie.

Czym są studia dziennie, a czym zaoczne?

Studia dzienne to potoczna nazwa na studia stacjonarne. Zajęcia na takich studiach odbywają się od poniedziałku do piątku i charakteryzują się większą liczbą przedmiotów i godzin spędzonych na uczelni. W przypadku studiowania jednego kierunku są to studia darmowe. Oznacza to, że za uczęszczanie w zajęciach Twoja uczelnia nie oczekuje opłaty.

Studia zaoczne oficjalnie znane są jako studia niestacjonarne. W tym trybie zajęcia odbywają się w weekendy. Częstotliwość zajęć zależy od kierunku i uczelni, ale nierzadko możesz spędzić tam i wszystkie soboty i niedziele w miesiącu. Najważniejsze różnica polega na tym, że te studia są odpłatne. W zależności od studiów ceny wahają się od 2000 do 3000 zł za semestr. Odpłatność regulowana jest z góry za cały semestr lub miesięcznie w ratach.

zaoczne czy dzienne

 

Studia dzienne

 

Plusy studiowania na pełny etat

1) Większa ilość godzin i zajęć

Nie ma porównania między studiami dziennymi i zaocznymi. Podczas zjazdów na weekendy sobota i niedziela to intensywna harówka, ale i tak wkład to zazwyczaj 3 godziny na przedmiot. I to maksymalnie.

Dzięki większej ilości godzin osoby studiujące w tygodniu mają lepszą opcję zgłębienia tematu i zdobycia wiedzy. Ta wiedza potrzebna i przydatna jest później do znalezienie pracy. Im więcej tym lepiej.

2) Większe możliwości

Podczas studiów dziennych masz możliwość rozwijania się ponad to co daje sam program. Udział w fakultetach, kołach zainteresowań, projektach, wyjazdach za granicę w ramach programu typu Erasmus czy nawet praca w samorządzie uczelni. To wszystko jest w Twoim zasięgu.

Takich opcji podczas studiowania nie mają studenci studiów zaocznych.

3) Budowanie kontaktów

Dzięki większej ilości zajęć i aktywności pozauczelnianych  masz szansę na poznanie ciekawych ludzi z całej Polski i zbudowanie z nimi znaczących relacji. Często studenci już będąc w uczelnianych murach poznają swoich pierwszych partnerów biznesowych, z którymi zakładają firmy.

Jeśli nie biznes to miłość. W trakcie studiów poznajesz również więcej osób płci przeciwnej. Kto nie zna choć jednej historii, w której para poznała się na studiach?

4) Rozwój intelektualny

Na studiach dziennych masz więcej czasu na rozwój intelektualny i rozwinięcie skrzydeł wśród rówieśników i kadry akademickiej. Wchodząc w międzynarodowe konkursy i tworząc wspólne projekty masz szansę na poznanie ponadprzeciętnych ludzi z Polski i zagranicy.

5) Imprezy

Imprezy na studiach przeradzają się w legendarne opowieści. Jest to czas kiedy jesteś już pełnoletni i często mieszkasz z dala od rodziców. Takich imprez jak na studiach dziennych nie będziesz miał już nigdy w życiu.

6) WF

W porównaniu do studiów zaocznych studenci dzienni mają wychowanie fizyczne. I nie jest ono w takiej formie jak w szkole średniej czyli wszystko na raz. Podczas studiów dziennych wybierasz sobie konkretny rodzaj zajęć. Ciekawą opcją jest wybór jazdy na łyżwach w zimie lub basenu.

 

Minusy studiów dziennych

1) Przedłużony okres dorastania

Wielu studentów traktuje studia dzienne jak inkubator ich młodego życia i nie podchodzi do tego ostatniego etapu edukacji poważnie. Zazwyczaj olewają naukę i cieszą się biednym, ale za to wolnym, dorosłym życiem.

Skutek jest opłakany. Mija 5 lat i jeśli uda im się dotrwać do końca to doznają szoku, bo trzeba iść do pracy, a uczelnie często nie znają realiów rynku pracy, więc nie przygotowały ich do tego co będzie po wyjściu poza akademickie mury.

2) Studia trwają długo

Studia zabierają dużo czasu i po ich ukończeniu jest się praktycznie w połowie swoich lat dwudziestych. Opuszczając mury uczelni masz 24 lub 25 lat, a Twoje CV świeci pustkami, bo nie pracowałeś tylko studiowałeś.

3) Jeśli nie wybierzesz dobrej uczelni możesz zmarnować 5 lat

Idąc do pierwszej lepszej uczelni z brzegu i nie starając się o wyniki możesz bardzo szybko zmarnować sobie znaczącą część swojego życia. Takie podejście do sprawy może utrudnić znalezienie zatrudnienia w późniejszym czasie. Sam w sobie tryb stacjonarny niewiele znaczy.

4) Marnowanie czasu

Wielu studentów dziennych olewa fakt, że należałoby się uczyć i studiować i marnuje ten czas na śmieszne koty w internecie, granie na komputerze, wieczne imprezowanie i picie taniego alkoholu.

5) Nie są darmowe

Chociaż za naukę na studiach dziennych nie płacisz to koszty utrzymania są całkiem spore. O ile nie studiujesz w swojej rodzinnej miejscowości to miło byłoby mieć wsparcie od rodziny. Przygotuj się na wydatki rzędu nawet 1500 zł miesięcznie.

Jeśli Twoich rodziców nie stać pełne sfinansowanie edukacji możliwe, że będziesz musiał podjąć się dorywczej pracy aby móc się utrzymać.

dzienne czy zaoczne

 

Studia zaoczne

 

Plusy studiowania w weekendy

1) Uczą odpowiedzialności

Studiowanie w trybie niestacjonarnym uczy odpowiedzialności z jednego bardzo prostego powodu. Za te studia trzeba płacić. Dlatego też zanim podejmie się ten fizyczny, psychiczny i finansowy wysiłek studenci zastanawiają się nad tym dwa razy. Wybierają też kierunki bardziej rozsądnie, a nie idą aby tylko iść bo znajomi też poszli.

2) Pozwalają omawiać zagadnienia na podstawie doświadczeń

Podczas weekendowego trybu nauki spotkasz mnóstwo osób, które pracują w wielu ciekawych miejscach i są w stanie szybko zweryfikować to czego się uczycie. Robiąc coś na ćwiczeniach nie jest to dla studentów jedynie tylko zadanie, a często przykład z życia zawodowego.

Dyskusje w grupach i mix doświadczeń to ciekawe przeżycie.

3) Mogą być drogą do zatrudnienia

Szukasz nowej pracy? W sobotę i niedzielę spotykasz osoby, które pracują w firmach najczęściej związanych z kierunkiem Twoich studiów. Łatwiej niż przez rekomendację już się nie da zdobyć wejścia na rozmowę kwalifikacyjną.

Dzięki kontaktom zdobytym na studiach zaocznych możesz przyspieszyć rozwój swojej kariery.

3) Czas na zdobywanie doświadczenia

Studiujesz w weekendy to czas między poniedziałkiem i piątkiem pozostaje wolny na zdobywanie potrzebnego doświadczenia. Możesz zdobyć to z czym trudności mają studenci dzienni.

Wyobraź sobie ukończyć studia mając 24 lata i już 2 lata doświadczenia? Świat stoi przed Tobą otworem.

4) Zdobywasz umiejętności organizowania siebie w czasie

Pracowanie od poniedziałku do piątku, a studiowanie w weekendy wymuszą na Tobie lepsze zorganizowanie swojego czasu. Jeśli chcesz sobie poradzić to nie masz wyjścia. Niewątpliwym plusem jest to, że te umiejętności przydadzą Ci się całe życie.

5) Zdobywana wiedza pomoże Ci w pracy

Wraz ze zdobywaniem nowej wiedzy i umiejętności będziesz miał okazję wykazać się w swoim miejscu pracy. To może doprowadzić do tego, że zostaniesz zauważony i doceniony. Nie tylko uściskiem dłoni, ale też finansowo.

6) Będziesz traktowany poważniej

Głupio to może brzmieć, ale wiele osób nie podchodzi do Ciebie na serio słysząc, że jedyne w życiu co robisz to studiujesz. Zachowują się jakbyś dalej byłej w średniej szkole. Inaczej patrzą na to kiedy musisz sam za to zapłacić. Tak po prostu jest.

 

Minusy studiów niestacjonarnych

1) Są kosztowne

Odpowiedzialność, odpowiedzialnością, ale studia zaoczne nadwyrężają kieszeń. Wynaleźć co miesiąc po 500, a czasami nawet i po 600 zł nie jest lekko. Dodatkowo dochodzą kaszty związane z dojazdem. Licencjat może kosztować w sumie 15 000 zł.

2) Relacje z innymi studentami są płytkie

Jak wygląda studiowanie w weekendy?  Przychodzisz na 8.00 rano i masz zajęcia trwające po dwie i więcej godzin z krótkimi przerwami pomiędzy aż do wieczora. Opuszczanie uczelni w godzinach wieczornych to nic niezwykłego.

W związku z brakiem wolnego czasu nie ma okazji na lepsze poznanie kolegów z grupy. W porównaniu do studiowania dziennego nawiązane relacje są krótkie i płytkie.

3) Bez doświadczenia może być problem

Studia zaoczne mają najwięcej sensu kiedy masz okazję pracować w branży związanej z kierunkiem Twoich studiów. Problem w tym, że żeby dostać tę pracę to bardzo często trzeba mieć już ukończone studia. Koło się zamyka.

4) Masz okrojone godziny i bezsensowny plan

Weekendy mają bardzo ograniczoną liczbę godzin do spędzenia na nauce. Nie ma szans na wyciągnięcie dużej ilości wiedzy z samych zajęć. Pozostaje praca w domu i zgłębianie wiedzy na swoją rękę.

Dochodzi jeszcze bezsensowny plan. Miałem przedmiot, którego wszystkie godziny w semestrze były wrzucone w jeden weekend. Teoretycznie na pierwszych zajęciach powinniśmy poznać wykładowcę, a na ostatnich mieć zaliczenie.

5) Wymagają sporego wysiłku

Praca na pełny etat między poniedziałkiem i piątkiem plus nauka w weekendy może być wyczerpująca. Wystarczy dodać, że na studiach nie wystarczy się jedynie pojawić, a trzeba jeszcze uczyć się, robić projekty i zdawać egzaminy.

Piątek przestaje być typowym piątkiem, bo trzeba się ogarniać i jechać na studia. Nie licz, że pracodawca będzie podchodził do Ciebie ulgowo. Dlaczego miałby?

No to jak, wybierać studia dzienne czy zaoczne?

dzienne czy zaoczne

To zależy od indywidualnej sytuacji każdej osoby. Zdaję sobie sprawę, że czasami nie ma się zaplecza finansowego do studiowania dziennego na drugim końcu Polski. Moim zdaniem, osoby, która studiowała jedynie zaocznie, decyzje powinny zapadać w następującej kolejności.

a) Studia dziennie w jak najlepszej polskiej uczelni. Polecam wykorzystać tutaj potencjał takich studiów i brać udział w czym tylko się da i być widocznym. Studiować pełną gembą.

b) Studia zaoczne – w przypadku braku środków do utrzymania się na dziennych lub po prostu podniesienia kwalifikacji w trakcie pracy to jest świetny wybór. Tutaj też powinno zwrócić się uwagę na ranking uczelni.

Co w przypadku kiedy nie dostałem się na studia dzienne, a chciałem?

dzienne czy zaoczne

Jeśli masz swój wymarzony kierunek, który chciałeś studiować, a zabrakło Ci punktów najlepszym rozwiązaniem będzie rok przerwy i ponowne podejście do matury. Z tym, że warto tutaj zaznaczyć, że naprawdę musisz być zmotywowany i regularnie się przygotowywać.

Rok to jest długo, a masa wolnego czasu może zwieść Cię na manowce. Rozleniwisz się i przestaniesz regularnie uczyć. Dobrze jeśli będziesz miał korepetytora, który będzie z Tobą pracował przez cały rok.

Poza tym są kierunki, na których nie da się studiować zaocznie. Lepiej poczekać rok na swój wymarzony kierunek niż zacząć studiować byle co, bo inni też studiują.

Podsumowanie

dzienne czy zaoczne

Czy studia mają znaczenie? Tak.

Czy uczelnia ma znaczenie? Tak.

Czy tryb studiów ma znaczenie? Niekoniecznie.

Jeśli podobało Ci się choć jedno zdanie w tym tekście i w przyszłości chciałbyś przeczytać coś ciekawego to zapraszam do zapisania się na newsletter – warto. 🙂 

No Comments

Post a Comment