; Londyn - 4 powody dla których warto tu zamieszkać - Po Prostu Łukasz - Kariera i rozwój osobisty
Top
Londyn

Londyn – 4 powody dla których warto tu zamieszkać

Wydaje mi się, że napisałem się już dosyć sporo o życiu, pracy i mieszkaniu w Londynie, aczkolwiek po ponad 1,5 roku przebywania tutaj ciągle nie jestem zaspokojony i chcę więcej. Wielu rzeczy jeszcze nie spróbowałem, wielu miejsc nie widziałem i wielu szans jeszcze nie wykorzystałem.

Londyn jak to przystało na duże, globalne miasto, żyje własnym tempem. To tempo jest dosyć szybkie i ma się uczucie, że czas po prostu ucieka między palcami, nie wiesz gdzie znikają te dni, a wydaje ci się, że w sumie nic takiego specjalnego nie robisz. Po prostu żyjesz tak samo jakbyś to robił/a w Polsce.

Bez dłuższego wstępu chciałbym przejść do 4 powodów dla których warto zmieszkać w Londynie nawet jeśli Brexit dojdzie do skutku i trzeba będzie aplikować o wizy. 🙂

1) Sky is the limit

Banalne hasło, a jednak nie tylko hasło. Londyn potrafi zaoferować rozwój w każdej praktycznie branży. Chcesz pracować w IT? Google, facebook, Microsoft, Dell? Dlaczego nie? To i dużo, dużo więcej w obrębie jednego miasta. Możliwe, że chcesz rozwijać się w obszarze bankowości? Londyn regularnie rywalizuje z Nowym Jorkiem o prym w poszczególnych obszarach świata finansów. Przeprowadzane są tutaj operacje z całego świata.

No dobra, to były takie oczywiste przykłady. Mnie najbardziej urzekło to co jest mi obce i w Polsce wydaje się totalną abstrakcją, a co dopiero mówić o życiu z tego. Chodzi mi o ogólnie pojętą sztukę. Dopiero jak spotkałem osobę, która prowadzi sklep sprzedający oryginalne plakaty zaczęło do mnie docierać, że tu faktycznie można robić takie rzeczy. Następnie znajoma z pracy odchodzi aby zająć się malarstwem związanym z jedzeniem i teraz na facebooku pojawią się jej dzieła przedstawiające strączki groszku. W mieście jest mnóstwo wystaw, często oryginalnych takich jak artysty tworzącego rzeźby z klocków lego. Są na to nawet kolejki i bilety.

Praca producenta reklam dla znanych marek? Współpraca z gwiazdami pokroju Usaina Bolta? Możliwe, wykonalne. Reklamy to towar eksportowy tego miasta. Sam miałem okazję pracować w agencji reklamowej, która stworzyła poniższą reklamę gdzie głównym aktorem jest właśnie Usain Bolt.

Wszystko ładnie, pięknie, ale każdy medal ma dwie strony. Jak myślisz ile osób chce pracować w najlepszych firmach? No właśnie. Pół Europy i reszta świata. Prawdą jest, że istnieje rywalizacja o te dobre stanowiska i trzeba się naprawdę postarać i wykazać pewnymi umiejętnościami aby dostać szansę.

2) Międzynarodowe środowisko

Jedną z tych niefinansowych, niekarierowych zalet mieszkania w Londynie jest to, że to miasto międzynarodowe gdzie nie czujesz się osądzany za to kim jesteś i skąd pochodzisz. Prawie 30% populacji zamieszkującej stolicę Wielkiej Brytanii nie pochodzi z tego kraju. Multikulti powoduje, że to miejsce ma niewiarygodny klimat i można czuć się jak na wycieczce dookoła świata. Japońskie, chińskie lub koreańskie lokale w China Town, typowo hipsterskie Soho lub biznesowe Canary Wharf. Każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Dodatkowo można polecić markety z jedzeniem z różnych krajów, które obdywają się cotygodniowo na Camden Town lub ewentualnie pełen kolorów Borough Market o którym pisała Sara.

3) Wspaniali ludzie

Nieodłącznie związane jest to ze środowiskiem multikulti o którym wspomniałem powyżej. Czymś niezwykle ciekawym jest poznać parę z Węgier z praktycznie prawie taką samą historią co twoja, napić się z nimi ich lokalnego alkoholu lub posłuchać z pierwszej ręki jak to jest w ich kraju i dlaczego wyemigrowali.

Idziesz do pracy i w trakcie przerwy na lunch rozmawiasz sobie z koleżanką z Indii jak u nich wygląda ślub i wesele i dowiadujesz się, że jej trwało tydzień i miała 700 gości 😀

Ta ciekawość świata nie ogranicza się tylko do kultur, ale również do zainteresowań innych nowo poznanych ludzi. Jako, że Londyn posiada od zatrzęsienia pubów w takim właśnie miejscu odbywa się comiesięczne spotkanie PPL – Polish Professionals in London, organizacji zrzeszającej prefesjonalistów pracujących w stolicy UK. Tutaj właśnie miałem okazję poznać wielu rodaków z niewiarygodnie ciekawymi zajęciami – założyciela e-biznesu, kontraktora z bankowości podróżującego i pracującego po całej Europie czy też dziewczynę zajmującą się kształtowaniem kariery dla młodzieży “niepasującej do systemu” i współpracującej ze startupami.

4) Londyn to cenne doświadczenie i nowe umiejętności

W związku z tym, że jest to największe miasto w Unii Europejskiej i jedno z największych i najważniejszych miast na świecie, doświadczenie zdobyte tutaj może okazać się nieocenione w dalszej karierze niezależnie gdzie byśmy chcieli ją kontynuować. Londyn wyróżnia się jako miejsce do którego przybywają talenty z całego świata aby się rozwijać i zaistnieć. Może nie jest to American Dream, ale wydaje mi się, że dla mieszkańców Europy równie dobrze może być jego namiastką.

Jeśli poradzisz sobie tutaj to poradzisz sobie wszędzie. 🙂

3 komentarze
 • Radek G

  Jak na mieszkańca Barcelony przystało te powody nie robią specjalnego wrażenia 😉 Barcelona ma te wszystkie zalety (może oprócz globalnej sceny finansowej), a w dodatku miasto mniejsze, bardziej kameralne, wszędzie bliżej i… Ta pooogoooda 😉

  15 marca 2017 at Odpowiedz
 • Natalia Jaranowska

  Nie mieszkam w Polsce od 4 lat. Nigdy nie byłam w Anglii (i nie wybieram się), ale i w Australii i w Nowej Zelandii w której mieszkam odnajduję Twoje “powody”. Wielkie metropolie są do siebie podobne, nawet te znajdujące się po drugiej części globu 🙂

  28 marca 2017 at Odpowiedz
 • Magdalena

  To fantastyczne, jeśli faktycznie można godnie żyć ze sztuki 😀 Może czas się przenosić ;p

  23 kwietnia 2017 at Odpowiedz

Post a Comment