; Rozmowa kwalifikacyjna - pytania i oczekiwania - Po Prostu Łukasz - Kariera i rozwój osobisty
Top
Rozmowa kwalifikacyjna pytania

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania i oczekiwania

Jak dziś pamiętam moją pierwszą poważną rozmowę kwalifikacyjną. Taką kulturalną gdzie byłem ubrany w garnitur, ręce miałem spocone i wydawało mi się, że uśmiechem i wdzięcznym wyglądem można dostać pracę. Chociaż w niektórych przypadkach może i jest to prawda to nie było tak u mnie. Wiesz dlaczego pracy nie dostaje osoba najlepiej wykwalifikowana? Bo dostaje ją najlepiej przygotowany.

Moc przygotowań

Każdy był kiedyś na rozmowie kwalifikacyjnej. Formalnej lub mniej. Niektóre sprowadzały się jedynie do pytań: robiłeś to kiedyś, potrafisz to obsłużyć, silny jesteś? Inne zaś wymagają większego wysiłku. Zwłaszcza kiedy mówimy o tzw. “pracy za biurkiem”.

Kilkanaście rozmów i siniaków później jestem bardziej świadomy, że rozmowy kwalifikacyjnej nie da się przejść z marszu.

Najwięcej razy w życiu przejechałem się na pytaniu numer 1.

10 najpopularniejszych pytań pojawiających się na rozmowie kwalifikacyjnej

1) Opowiedz coś o sobie

Oczekiwania: Pytanie, którego zadaniem jest rozładowanie napięcia i pomoc kandydatowi w rozluźnieniu się. Nie daj się zwieść pozorom, że jest łatwe do odpowiedzenia. Nie masz tutaj opowiadać o ostatnich wydarzeniach z Twojego życia prywatnego.

W ciągu 3-4 minut musisz przedstawić krótką opowieść o swoim ostatnim stanowisku pracy w kontekście pozycji, na którą aplikujesz. Namaluj obraz – swojego zespołu, długości stażu i tego jaką rolę Ty w nim odgrywasz. W związku z limitem czasowym opowiadasz jedynie o kwestiach, które są związane z potencjalnie nowym stanowiskiem pracy. Sugeruję również zrobić wzmiankę o tym co lubisz robić w swojej pracy. Najzwyczajniej w świecie masz się sprzedać.

Zalecenie: Przećwicz prezentację przed lustrem pamiętając o ustawieniu budzika. Wcześniej zapisz ją na kartce i kilka razy przeczytaj. Będzie Ci łatwiej.

2) Dlaczego zaaplikowałeś na to stanowisko

Oczekiwania: Odnieś się konkretnie do opisu wakatu. Może jest to dla Ciebie naturalny krok w karierze i wyższa pozycja? Jeśli zmieniasz jedynie firmę to koniecznie nawiąż do tego dlaczego chcesz pracować u nich. Tutaj przyda się znajomość misji, wizji i wartości potencjalnego pracodawcy.

Zalecenie: Przeczytaj opis stanowiska kilka razy i upewnij się, że rozumiesz kogo firma chce zatrudnić. Twój poziom znajomości opisu powinien pozwolić Ci na niemal cytowanie fragmentów.

Zrób research pracodawcy w mediach społecznościowych jak również w szerzej rozumianym internecie. Jaki jest podstawowy cel działalności, co mieli na myśli założyciele, jakie są plany na następne 5-10 lat?

Im lepiej się przygotujesz tym większą masz szansę na zostanie zapamiętanym. Poprawi to również Twoją pewność siebie.

3) Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

Oczekiwania: Każdy pracownik zatrudniany przez firmę stanowi inwestycję związaną z określonym poziomem kosztów. Taka inwestycja wiąże się również z ryzykiem. Z jednej strony osoba przeprowadzająca rozmowę chce wiedzieć czy jesteś nastawiony na rozwój i osiąganie celów. Z drugiej zaś czy można Ci zaufać, zainwestować w Ciebie i nie uciekniesz do konkurencji za rok czy dwa.

Zalecenie: Mam nadzieję, że nie usłyszysz tego pytania, ponieważ w obecnych, bardzo szybko zmieniających się, czasach ciężko jest przewidzieć obrót wypadków za 2 lata, a co dopiero za 5. Faktycznie widzę trend gdzie takich pytań jest coraz mniej chociaż jak już się zdarzy to ciężko mi ukryć zdziwienie.

Grunt to odpowiedni balans: w ciągu najbliższych 5 lat planuję poszerzyć moje doświadczenie i wiedzę w branży. Mam zamiar ukończyć kurs Y, który pozwoli mi na głębsze zrozumienie zagadnień związanych z X.

Oprócz tego chciałbym zdobyć kompetencje zarządzania ludźmi, ale to wszystko zależy od tego czy pojawi się ku temu okazja.

4) Dlaczego odchodzisz z obecnej pracy?

Oczekiwania: Tutaj Twój rozmówca próbuje zrozumieć jakie motywy kierują Twoją decyzją. Oprócz tego stara się zmierzyć poziom ryzyka związany z zatrudnianiem Ciebie w firmie. Pamiętaj, że dla nich jesteś tylko obcym człowiekiem, który wszedł na 60 minutową rozmowę i twierdzi, że jest super. Przy tym jest miły i ciągle się uśmiecha.

Zalecenie: 9 na 10 kandydatów powie, że szuka nowego wyzwania. Jak myślisz ilu z nich zostanie zapamiętanych? Chodzi o to żebyś był tym 1 na 10, który przyjdzie z inną odpowiedzią.

Chcesz poszerzyć swoje doświadczenie o to, w którym działa ta firma. Ewentualnie chciałeś pracować dla tej firmy od dłuższego już czasu. Są atrakcyjni, bo… (wartości, kultura, pozycja na rynku, plany, wzrost, reputacja). Chcesz pomóc im osiągnąć założone na przyszłość cele (o których wiesz jakie są, bo zrobiłeś research).

Nigdy nie wjeżdżaj na swojego byłego pracodawcę, szczególnie jeśli miałeś konflikt z poprzednim przełożonym. To może wskazać, że potencjalnym źródłem konfliktu jesteś Ty (nawet kiedy w Twojej opowieści oczywiście nic złego nie zrobiłeś). Poza tym jeśli nagadujesz na jednego to jest duża szansa, że na nich też coś powiesz.

Kiedy zmieniałem pracę po dwóch miesiącach byłem szczery jeśli chodzi o powody. Zmiana pracy po tak krótkim czasie powoduje uniesienie się brwi i pojawienie znaku zapytania w głowie rekrutującego.

5) Opowiedz mi o sytuacji, w której…

Oczekiwania: Tutaj mówimy już o gradobiciu pytań. Ponieważ pytanie zaczynające się w ten sposób mają za zadanie sprawdzić Twoje kompetencje. Zwróć uwagę, że każdy kandydat może wpisać w CV cokolwiek tylko chce. Kto z nas świetnie radzi sobie ze stresem, potrafi zarządzać zadaniami, perfekcyjnie się komunikuje, jest entuzjastyczny i proaktywny? Wszyscy. 🙂

Jesteś rekruterem, masz dzisiaj 5 kandydatów, a jutro następnych 5. Jak sprawdzisz czy to co mówią jest prawdą? Najlepiej gdyby opowiedzieli o sytuacji, w której wykazali się umiejętnościami, o których mówią.

Zadanie ma na celu przewidzenie przyszłych osiągnięć kandydata na podstawie jego przeszłych dokonań.

Zalecenie: Koniecznie przygotuj sobie odpowiedzi w formacie STAR. Muszą być krótkie i na temat. Odpowiadanie w tej formule nie przychodzi naturalnie. Sam wiele razy trenowałem taki system i dalej ćwiczę go przed każdą rozmową kwalifikacyjną.

Szerzej opisałem to w tym wpisie o rozmowie kwalifikacyjnej. Konkretnie punkt 9 odnosi się do STAR wraz z przykładem.

Podsumowanie

Powyższe pytania, które podałem to jedynie kilka przykładów z kilkudziesięciu lub nawet kilkuset zapytań, które możesz usłyszeć. Mogę Cię zapewnić, że im lepiej jesteś przygotowany tym pewniej będziesz się czuł i lepiej wypadniesz.

Dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej zajmuje kilka godzin. Bardzo dobre kilka dni. Dlatego zawsze powtarzanym przez wszystkich mottem jest: aplikuj na te role, na których Ci zależy.

Rozmowa kwalifikacyjna i pytania z nią związane zdają się nie mieć końca. Oprócz formalności i całego procesu warto pamiętać o tym, że rekruter naprawdę szuka osoby, którą da się polubić.

Bądź otwarty, uśmiechnięty, a przede wszystkim przygotowany. Powodzenia! 🙂

No Comments

Post a Comment