; Zmiana pracy co 3 lata to konieczność - Po Prostu Łukasz - Kariera i rozwój osobisty
Top
pracy

Zmiana pracy co 3 lata to konieczność

W ostatnim wpisie dotyczącym sposobów na zwiększenie zarobków obiecałem omówienie zagadnienia zmiany pracy oraz plusów i minusów  z tym związanych.

Faktem pozostaje, że jest to jedna z najbardziej oczywistych dróg wiodących do zwiększenia swoich przychodów. Nie jest ona łatwa. Zmiana pracy jest jednym z najbardziej stresujących przesięwzięć z jakimi przeciętny Kowalski musi się zmierzyć. Przynajmniej tak mu się wydaje. W mojej niedługiej karierze nasłuchałem się wielu komentarzy dlaczego poszukanie nowej, lepiej płatnej i z lepszymi perspektywami pracy “nie jest dla mnie”. Poniżej kilka przykładów:

 • Jestem za stary/a
 • Nikt mnie już nie zatrudni
 • Nie dam sobie rady
 • Tutaj już wszystkich znam
 • Nawet nie wiem gdzie zacząć
 • Nie wiem czy potrafiłbym napisać CV

Wszystko zamyka się w strefie komfortu, braku wiary w siebie oraz wynajdowaniu coraz to nowych wymówek. Niektórzy wybierają takie właśnie cierpienie, wkładają masę pasji w narzekanie na managera, na brak podwyżki i ogólne zło otaczające ich w firmie.

Pozornie wydawać by się mogło, że mówię o osobach w wieku 50 lat. Nic bardziej mylnego, znajoma z którą pracowałem miała szeroki zakres obowiązków, była pracowita i sumienna. Nieraz zostawała dłużej żeby coś dokończyć na czas, wszystko to stawkę poniżej rynkowej i umowę zlecenie. Parę lat młodsza ode mnie…

Tak nie musi być, ale będzie jeśli sobie na to pozwolisz.

Jakie minusy niesie ze sobą regularna zmiana pracy?

Strach

Bez wątpienia jest to czynnik, który odrzuca już samą myśl o zmianie czegokolwiek w naszym życiu. Strach przed porażką podczas rozmowy kwalifikacyjnej, poradzeniem sobie w nowej roli czy też zostawieniem swoich współpracowników, a często i przyjaciół w obecnym środowisku. Ludzi i firmy, którą znamy. Trzeba się przyzwyczaić, że strach, stres i niepewność towarzyszą procesowi zmiany pracy. Już na pewno kiedy mówimy o tych pierwszych ruchach w karierze.

Wątpliwości co do zaangażowania i lojalności

Regularna zmiana pracy, jak na przykład ta wymieniona w tytule, co 3 lata niesie ze sobą pewne ryzyko, bycia postrzeganym jako osoba, która nie jest lojalna i zaangażowana w wykonywaną pracę. Jeśli z twojego CV jasno wynika, że związek z firmą osiągnął maksymalnie 2-3 lata to potencjalny pracodawca może mieć podejście trochę bardziej konwerwatywne i negatywnie spojrzeć na twoją dotychczasową karierę. W końcu z jego perspektywy prawdopodobnie już za niedługo będziesz chciał odejść, więc może ci nie do końca zależeć na pracy i firmie. To jest jak najbardziej realne ryzyko, które należy wziąc pod uwagę.

Pracodawca może wahać się z inwestycją w ciebie

Kolejny minus, którym może skutkować regularna zmiana pracy. Dlaczego ktoś miałby inwestować w aktywo, które za niedługo może zniknąć wraz z nowo nabytymi umiejętnościami i wiedzą? Wolałbyś zafundować szkolenie komuś to w ciągu ostatnich 7 lat miał 3 stanowiska w różnych firmach czy w takiego, który był lojalny wobec jednego pracodawcy?

Szukanie nowej pracy to proces czasochłonny i wymagający zaangażowania

Jeśli chcemy mieć kontrolę nad rozwojem swojej kariery i robić to przemyślanie to stety lub nie trzeba zainwestować w to trochę czasu. Zmiana pracy to nieustanne aktualizowanie swojego CV, wyszukiwanie informacji o potencjalnych pracodawcach, monitorowanie trendów na rynku pracy no i przede wszystkim branie udziału w procesie rekrutacyjnym, który może trwać kilka tygodni i zakończyć się fiaskiem. Trzeba być na to przygotowanym. Poza tym, aby dobrze wypadać na rozmowach kwalifikacyjnych trzeba ciągle doskonalić swoją autoprezentację i umiejętności miękkie.

 

Plusy regulanego zmieniania pracodawcy

Zdobywasz nowe doświadczenia i szybciej się uczysz

Zmiana otoczenia w którym pracujesz i ludzi, którymi się otaczasz wpływa pozytywnie na twoją karierę. Uczysz się nowej organizacji, bierzesz udział w różnych projektach, a dodatkowo masz kontakt z nowymi klientami. Przy każdej kolejnej rozmowie będziesz w stanie pochwalić się zróżnicowanym doświadczeniem i szerokim wachlarzem umiejętności. Jak wiadomo elastyczność i zdolność adaptacji do nowych sytuacji jest zawsze w cenie. Poza tym każda nowa praca to szansa na rozwój i pogłębienie swojej wiedzy.

Budujesz sieć kontaków

Jedną z naczelnych zasad związanych z regularnymi zmianami pracy jest odchodzenie na dobrych warunkach i nie palenie mostów za sobą. Twoja decyzja jest  w końcu podyktowana wzlędami zawodowymi, a nie prywatnymi. Nigdy nie wiadomo czy kolega obok lub manager z którym pracujesz nie zaoferuje ci udziału w nowym projekcie kiedy taka okazja się pojawi. Poza tym każdy zna kogoś i jedna praca w łatwy sposób może prowadzić do innej.

Jesteś pewniejszy siebie

Zmieniasz otoczenie i nieustannie poznajesz nowych ludzi. Nie masz czasu na zbudowanie porządnej strefy komfortu, więc jesteś poza nią. To powoduje, że ciągle się rozwijasz, bo sam siebie stawiasz w takiej sytuacji. Wraz z doświadczeniem nabierasz większego przekonania o swoich umiejętnościach, lepiej radzisz sobie w rozmowach kwalifikacyjncyh, wiesz jak wygląda proces i czego oczekiwać. Jesteś uczestnikiem całkiem szybkiego procesu doskonalenia na wielu płaszczyznach.

Sprawiasz wrażenie bardziej zaangażowanej osoby

Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że pokolenia Y i Z to kompletnie inna bajka niż X. Pokolenie X dużo częściej pracowało u jednego pracodawcy przez większość o ile nie przez cały okres trwania ich kariery. Obecnie oprócz względów finansowych jest cała masa czynników wpływających na zwiększoną rotację pracowników. Szczególnie młode osoby szukają ciągłego rozwoju, nowych wyzwań, a i dobrze byłoby też zobaczyć kawałek świata współpracując przy jakimś europejskim czy globalnym projekcie dla swojej firmy.

Dlaczego nowa osoba jest bardziej zaangażowana? Z założenia taka osoba pojawia się na określony czas, więc dużo bardziej zależy jej zrobieniu dobrego wrażenia, bo za jej pracą pójdą przecież referencje. Oprócz tego dochodzi jeszcze zdywersifikowane doświadczenie i czysta karta. Nowy pracownik nie ma założonych ograniczeń w stylu: no wiemy, że w IT nic się nie da załatwić, a i od szefa działu X nie ma co się spodziewać poprawy. Ma nowe pomysły, które jak najszybciej chce wdrożyć aby jego obecność była widoczna. Podejście na zmianę i usprawnienia spotykają się z oczekiwaniami managerów w celach krótko i średnioterminowych.

Progresja finansowa

Warto wspomnieć, że większe zarobki to nie jest po prostu efekt samej zmiany pracy. Nie chodzi o zmianę dla samej zmiany tylko o szybszą progresję jaką zapewnia zmienianie stanowiska. Aby to osiągnąć trzeba być nastawionym na ciągły rozwój i ciężką pracę od dnia pierwszego do dnia ostatniego. Nie pozwalać sobie na zasiedzenie się i ustatkowanie tylko na budowaniu wartości dla firmy i jej klientów. Każdego dnia.

Przyjęcie takich założeń bardzo ułatwi odpowiedź na pytanie dlaczego w ciągu ostatnich 5 lat dwa razy zmieniło się pracę, bo będzie ona związana z naturalną progresją, większą odpowiedzialnością i rozwojem zawodowym oraz osobistym. Zapewniam, że pracodawcy nie ucieszy odpowiedź: płacili 20, 30, 40%, więcej, więc to był oczywisty wybór.

Podsumowanie

Wydaje mi się, że z tych kilku plusów i minusów każdy będzie w stanie sam rozważyć czy regularne zmienianie jest dla niego czy niego. Już na pewno dobrym sposobem na sprawdzenie jest spróbowanie tego samemu na sobie, ewentualnie rozmowa ze znajomym może naprowadzić na temat.

Dla mnie ten temat jest trochę bardziej złożony niż proste: zmieniaj co 2-3 lata i już. Przed zmianą biorę następujące kryteria pod uwagę:

 • Nazwa i reputacja firmy
 • Branża w której działa
 • Stanowisko – czy jest to progresja i pasuje do rozwoju kariery (niekoniecznie wykształcenia)
 • Czy stanowisko stwarza perspektywy rozwoju i ma naturalną ścieżkę awansu
 • No i dopiero na końcu – jakie wynagrodzenie i benefity oferuje firma – dla mnie powinna to być wypadkowa powyższych puntków

 

A wy co sądzicie o takim podejściu do kariery i zmianie pracy co kilka lat w celu progresji i zwiększenia swoich zarobków?

No Comments

Post a Comment