; Zwolnili Cię z pracy - co robić? - Po Prostu Łukasz - Kariera i rozwój osobisty
Top
zwolnili mnie z pracy

Zwolnili Cię z pracy – co robić?

Znane powiedzenie głosi: nie samą pracą człowiek żyje. No pewnie, że praca nie jest najważniejsza. Jest jedynie relatywnie ważna. W pracy spędzamy znaczną część życia między 20, a 67 rokiem życia. To praca właśnie jest źródłem dochodu, satysfakcji, frustracji i rozrywki.

Praca pomaga nam zdefiniować nas samych. Wykonywany zawód dodaje pewności siebie, poczucia wartości i umieszcza nas w pewnej lokalizacji na drabinie społecznej.

Wszystko się zgadza, tylko co zrobić kiedy tę pracę się straci? Często nie z własnej winy można oberwać i z dnia na dzień mieć poważny problem. Nie tylko osobisty, ale również finansowy.

Niedawno miałem okazję przekonać się jak to jest. W pierwszy dzień po wakacjach otrzymałem list z wypowiedzeniem. Po prostu zwolnili mnie z pracy.

Od tego momentu minęły już ponad 2 miesiące, a ja miałem okazję przetrawić ten temat. Emocje opadły. Zaakceptowałem to, że zwolnienie z pracy jest w mojej dłoni i nic z tym faktem nie mogę zrobić.

Korzystając ze nabytego doświadczenia chciałbym podzielić się kilkoma radami co robić kiedy zwolnili Cię z pracy.

 

zwolnili mnie z pracy 2

 

Oddychaj – opanuj emocje

Zwolnienie z pracy nie jest czymś o czym się myśli na co dzień. Ba. Nie jest nawet czymś o czym myśli się od czasu do czasu. Wiadomość o otrzymaniu wypowiedzenia jest czymś nieoczekiwanym, niezwykłym i uruchamiającym falę emocji.

Jesteśmy różnymi ludźmi i inaczej reagujemy na pewne sytuacje. Po otrzymaniu informacji możesz się wkurzyć, histerycznie roześmiać czy nawet rozpłakać. Grunt to się opanować i uświadomić sobie, że to co się dzieje to nie koniec świata. Jutro wstanie słońce i na pewno coś wymyślicie. Zawsze tak było.

Dlatego własnie skup się i oddychaj.

Człowiek przyparty do muru jest w stanie znaleźć w sobie pokłady kreatywności i determinacji, o których nie miał wcześniej pojęcia. A to dlatego, że nie ma wyjścia.

 

Trzymaj poziom

W ustach pozostaje gorzki smak po otrzymanej wiadomości. Czasami trzeba pozostać w firmie przynajmniej przez okres wypowiedzenia, który może sięgnąć i całego miesiąca. Co robić? Przede wszystkim trzymać poziom i być profesjonalistą.

Zwolnienie z pracy i negatywne emocje z tym związane potrafią pobudzić człowieka do wygarnięcia komuś “całej prawdy”, do wyklinania na firmę i ludzi. Cokolwiek się nie dzieje, to co mówisz i jak reagujesz świadczy o Tobie, Twoim poziomie kultury i wychowania.

Stanowczo odradzam wyżywanie się na współpracownikach czy pracodawcy.

 

zwolnili mnie z pracy 3

 

Porozmawiaj z kimś – wyżal się

Nie można mieć złudzeń. Ktoś kto nigdy nie był zwolniony nie zrozumie tego jak się czujemy. Ale tutaj nie o to chodzi. Chodzi o to żeby te wszystkie emocje, głównie negatywne, móc z siebie wyrzucić. Żeby ktoś mógł pokiwać głową, pocieszyć i coś poradzić.

Wygadanie się pozwala zrzucić z siebie niewidzialny ciężar i przybliża nas o krok do poradzenia sobie z tą życiową sytuacją. Znajomy, przyjaciel, kolega z pracy, partner życiowy, ktokolwiek. Pogadaj i wyrzuć to z siebie. Trzymanie tego w sobie może odbić się negatywnie na Twoim zdrowiu i samopoczuciu.

[fb_button]

Zaktualizuj CV

Opanowałeś się, porozmawiałeś i już czujesz się minimalnie lepiej niż jeszcze przed chwilą. Dobrze. Co dalej? Z doświadczenia wiem, że jednym z najlepszych remedium jest przygotowanie lub zaktualizowanie swojego CV. Zabieg taki daje poczucie kontroli nad własnym życiem i pogodzenie się z tym co się stało.

Prawdą jest, że im szybciej się za to weźmiesz tym lepiej dla Ciebie. Jesteś tam gdzie jesteś i potrzebujesz nowego zajęcia. Potrzebujesz pieniędzy na życie. Usiądź i zacznij działać teraz.

Jeśli nie wiesz jak się za to zabrać to odwiedź google i wpisz po prostu: szablon CV. Pamiętaj jednak, że oprócz aktualizacji podstawowych danych warto zmienić wygląd szablonu żeby nie był taki jak go znalazłeś. Powód? Nie tyko Ty używasz wyszukiwarki.

Wyróżnienie się na rynku pracy to podstawa.

 

zwolnili mnie z pracy 4

 

Zacznij szukać pracy – teraz

Kolejny krok, który powinien przyjść dosyć naturalnie. Straciłeś pracę, więc zaraz po zaktualizowaniu CV powinieneś wziąć się za aplikowanie na nowe pozycje.

Ważna uwaga. Nie daj się ponieść emocjom i nie aplikuj chaotycznie byle dostać cokolwiek. Utrata pracy często podkopuje samoocenę i sprawia, że ludzie nie czują się wystarczając dobrzy. W końcu ktoś ich wyrzucił, prawda?

Utrata poczucia bezpieczeństwa potrafi popchnąć do skrajnych działań jakimi są właśnie próby znalezienie jakiejkolwiek pracy. Każda indywidualna sytuacja jest inna, ale bez paniki. Działać trzeba z głową. Czasami praca, nawet dużo gorsza i za dużo mniejsze pieniądze jest potrzebna, aby przeżyć. Rozumiem, ale nie trać pewności siebie. Szukaj czegoś przynajmniej tak dobrego jak Twoje obecne zajęcie.

Staraj się aplikować na te otwarte pozycje, które mają dla Ciebie sens i które rozważyłbyś nawet nie będąc na firmowym bruku.

W międzyczasie możesz przygotowywać się do rozmowy kwalifikacyjnej. Zajrzyj do moich 10 porad i pytań i oczekiwań podczas rozmowy kwalifikacyjnej. [fb_button]

 

zwolnili mnie z pracy 5

 

Osobista refleksja

Przetrawienie mojego pierwszego zwolnienia z pracy zajęło mi około 4 tygodnie. Podczas tego okresu byłem rozgoryczony i zdemotywowany. Dopiero rozmowa i akcja podjęta w celu znalezienia nowego zajęcia dodały mi chęci do działania.

Komfortu dodał mi ekstremalnie długi, bo kilkumiesięczny, okres wypowiedzenia.

Co by się nie działo to pamiętaj. Przeżyjesz. Będzie lepiej. Tylko zacznij działać. Zacznij działać dzisiaj.

 

Powodzenia! [fb_button]

1 Comment
  • Kasia Makarska

    Najważniejsze to się nie poddać w poszukiwaniach. Szukać, szukać…
    Twoje wskazówki są bardzo cenne. Ale mimo to mam cichą nadzieję, że nie będzie mi dane z nich skorzystać. 😉
    Mimo to dziękuję. 🙂

    25 września 2017 at Odpowiedz

Post a Comment