; 3 sposoby na zwiększenie swoich zarobków - Po Prostu Łukasz - Kariera i rozwój osobisty
Top
zarobków

3 sposoby na zwiększenie swoich zarobków

Wiedzieliście, że przez większość życia prowadzimy sabotaż własnego dobrobytu? Gdyby zapytać ludzi o to czy chcą posiadać więcej pieniędzy lub czy chcą być bardziej majętni to przytłaczająca większość odpowie, że tak oczywiście.

Następnie należałoby zapytać co w takim razie zrobiłeś lub zrobiłaś w ciągu ostatnich 90 dni aby być bogatym? Jaką książkę przeczytałeś? Jaką nową umiejętność nabyłeś? Co nowego zrobiłeś co wprawiło cię w stan dyskomfortu?

Kolejne pytania sprowadzają na ziemię i odbierają wielu ludziom nadzieję. Nadzieję, że kiedyś w jakiś magiczny sposób zostaną ozłoceni bez najmniejszego wysiłku.  Może wygrają w totolotka i wszystkie finansowe troski odejdą w zapomnienie.

Wierzę, że czytelnik tego bloga jest dużo bardziej świadomy i zdaje sobie sprawę, że stan posiadania zależy w ogromnej większości od nas samych, a zmiana na lepsze leży dosłownie kawałek dalej.

Jak poprawić swoją sytuację finansową?

Zmień pracę

Najbardziej oczywiste wyjście. Zmiana pracy wiąże się ze zwiększonymi zarobkami. Osobiście jeśli zmieniam tylko ze względów finansowych to za minimum +20% do obecnej podstawy. Jedynymi wyjątkami są zmiany pracy związane z przebranżowieniem, tutaj ludzie często godzą się nawet na niższe zarobki, po to żeby w dłużej perspektywie zbudować lepszą karierę.

Obecny wzrost wynagrodzeń w skali roku waha się między 3-5%. Co by było gdyby uwzględnić tutaj inflację na poziomie 1 lub 1,5%? Niewiele z tego wzrostu nam zostaje.

Dodatkowo: pozostawanie w jednej firmie dwa lata lub dłużej zmniejsza nasze potencjalne życiowe zarobki o 50%. Co tu powiedzieć, to cholernie dużo pieniędzy.

Jakie wnioski wynikają tych z tych danych? Regularna zmiana pracy daje nam lepsze możliwości bogacenia się na przestrzeni życia zawodowego niż pozozstawanie u tego samego pracodawcy przez dłuższy okres czasu.

Plusy i minusy zmiany pracy zostaną omówione w następnym wpisie. 🙂

Dostań podwyżkę

Jeśli już decydujesz się pozostać w tej samej firmie to warto porozmawiać o podwyżce. W wielu firmach jakiekolwiek bonusy liczy się jako procent od obecnej podstawy. Dlatego też wiele osób nie lubi takiego stanu rzeczy, bo 500 zł bonusu dla każdego to równość, a 5% to już społeczna niesprawiedliwość.

Co do podwyżki – sama nie przyjdzie, weź sprawy we własne ręce i usiądź do rozmowy ze swoim menagerem. Tylko bez tekstów: chcę zarabiać więcej. Ja chcę gwiazdkę z nieba i… kogo to obchodzi? 🙂

Do takiej rozmowy trzeba się przygotować, jak dostać podwyżkę omówiliśmy w styczniu.

Znajdź dodatkowe zajęcie

Opcja chyba najmniej komfortowa, ale w niektórych sytuacjach jedyna. Chodzi o dodatkową pracę w soboty, weekendy, poranki lub popołudnia. Najpewniej będzie to praca poniżej kwalifikacji i za niezbyt duże pieniądze, ale na pewien okres czasu pozowli zwiększyć zdolność zarobkowania aby pokryć np. koszty kursu podnoszącego kwalifikacje lub pomóc spłacić kredyt konsumencki.

Sam pracowałem z project managerem, który rano chodził pracować w magazynie firmy kurierskiej, a później normalnie pojawiał się w swojej pracy PMa.

Jeśli pracujesz na godziny to alternatywą może być poproszenie o dodatkowe zmiany lub więcej godzin w tygodniu. Często mamy znikomy wpływ na stawkę godzinową, ale możemy wpłynąć na liczbę przepracowanych godzin w okresie co wpłynie na wynik końcowy.

A jak z tym jest u was? Znacie jakieś skuteczne sposoby na zwiększenie swoich zarobków?

No Comments

Post a Comment