; Jak zmienić pracę? - Po Prostu Łukasz - Kariera i rozwój osobisty
Top
jak zmienić pracę

Jak zmienić pracę?

Zmiana pracy jest jednym z najtrudniejszych przedsięwzięć z jakimi przychodzi nam się zmierzyć w dorosłym życiu. I chociaż w przeciągu ostatnich 2 lat zmieniałem pracę trzy razy to dalej nie przychodzi mi to ani łatwo, ani szybko. Odpowiadając na pytanie jak zmienić pracę postaram się pomóc Ci zarówno z samym procesem jak i z podjęciem decyzji.

Dlaczego zmieniam pracę?

Skoro trafiłeś na tego bloga i ten wpis oznacza to, że zacząłeś zastanawiać się nad przesiadką i współpracą z inną firmą. Teraz musisz odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego to robisz. Polecam wziąć kartkę i długopis (przerwij czytanie i zrób to teraz) i wypisać 5 powodów, dla których chcesz to zrobić. Chcę, abyś naprawdę przemyślał ten temat. Nie sztuką jest zmienić pracę, sztuką jest zmienić ją na coś lepszego. Dodatkowo określenie tych powodów pomoże Ci w przygotowaniach do rozmowy kwalifikacyjnej.

3 główne powody zmiany pracy

1) Chęć rozwoju – czasami na naszej ścieżce zawodowej dochodzimy do szklanego sufitu, który ciężko przebić lub jest to wręcz niemożliwe. Dla mnie to najgorsza z możliwych opcji. Jeśli się nie rozwijam oznacza to jedynie, że się cofam, bo świat każdego dnia idzie do przodu. Organizacje nie zawsze są w stanie zapewnić rozwój kariery, nawet jeśli zakomunikujemy to wprost. Brak możliwości rozwoju u obecnego pracodawcy sprawia, że zaczynamy rozglądać się na LinkedIn i pracuj.pl

2) Wynagrodzenie – wychodzę z założenia, że pieniądz nie śmierdzi i oczywistym wydaje mi się, że każda rozsądna osoba dąży do poprawienia swojego statusu majątkowego. Jedną z najszybszych ścieżek awansu na drabinie wynagrodzeń jest jej regularna zmiana. Dzięki temu możemy zarobić nawet o 50% więcej w perspektywie 40 lat kariery zawodowej.

3) Manager – im dłużej pracuję tym bardziej świadomy staję się tego jak ważną rolę odgrywa bezpośredni przełożony. Z jednej strony może być furtką do kariery i awansu, dojrzały manager potrafi rozpoznać talent i wskazać mu ścieżkę w organizacji. Z drugiej, osoba nikompetentna będzie Cię dusiła. Mikrozarządzanie, blokowanie szans rozwoju wewnątrz firmy i brak profesjonalizmu to dla wielu osób codzienność. Widziałem osoby odchodzące z pracy przez takich ludzi. Dobrze zrobiły, bo sądzę, że na dużo rzeczy ma się wpływ, ale akurat na charakter swojego przełożonego pozostaje on marginalny.

Czy aby na pewno chcesz zmienić pracę?

Zakładam, że masz już wypisane te 5 powodów przez które chcesz zmienić pracę. Zanim przejdziemy dalej chciałbym, abyś do każdego z tych powodów dopisał potencjalne rozwiązanie Twojego problemu. Pamiętaj, to, że Ty jesteś nieszczęśliwy w obecnym miejscu nie oznacza, że inni też są i że o tym wiedzą.

Chcesz zarabiać więcej pieniędzy? Przygotuj się do rozmowy o podwyżce. Warto spróbować, bo jak nie zapytasz to nigdy się nie dowiesz. Nawet jeśli się nie uda to jesteś bogatszy w nowe doświadczenia.

Zależy Ci na rozwoju? Ponownie zasiądź do stołu i porozmawiaj. Koniecznie określ na czym Ci zależy i w jakim kierunku chciałbyś podążać. Managerowie i działy HR są coraz bardziej świadome zmieniających się oczekiwań pracowników, a Twoja chęć do rozwoju u obecnego pracodawcy to komplement dla firmy.

W 70% przypadków da się naprawdę wiele zdziałać i możesz tchnąć w swoją pracę zupełnie nowe życie. Grunt to bycie konkretnym, świadomość swoich oczekiwań i umiejętność ubrania ich w słowa.

W żadnym wypadku nie mów, że myślisz o odejściu. To może przekreślić Twoje szanse na cokolwiek i sprawić, że obecne miejsce pracy zmieni się w piekło.

Określ czego chcesz od nowej pracy

Wypisałeś już 5 powodów dlaczego chcesz odejść, do każdego z nich dobrałeś potencjalne rozwiązania. Teraz przychodzi czas na wypisanie kolejnej piątki – czego oczekujesz od nowej pracy. Listę sporządź od najważniejszych do najmniej ważnych. W celu ułatwienia tego zadania podaję moje priorytety.

1) Wzrost wynagrodzenia o 15%

2) Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę (może być na czas określony, ale minimum 12 miesięcy)

3) Możliwości rozwoju – budżet na szkolenia, wyjazdy do innych lokalizacji, udział w międzynarodowych projektach

4) Marka i reputacja firmy

5) Czas dojazdu nie dłuższy niż obceny +10/15min

Oprócz tego polecam opracowanie sobie kilku potencjalnych scenariuszy – co jeśli wzrost wynagrodzenia będzie rzędu 20%, ale czas dojazdu wydłuży się o 40 minut? Co gdy firma jest rozpoznawalną marką, ale daje tylko 7% więcej?

Gdy szanse są daleko to często się o tym nie myśli, a później na szybko trzeba decydować czy brać opcję pierwszą, drugą czy może żadną i jeszcze poczekać na coś lepszego?

Jak zmienić pracę – 11 praktycznych wskazówek, o których należy pamiętać przystępując do procesu zmiany pracy

1) Aplikuj tylko na stanowiska, na których Ci zależy

Aplikowanie na byle co mija się z celem, skup się na konkretnych firmach w Twoim rejonie, pamiętaj, że zależy ci na zmianie pracy na lepszą, a nie po prostu na zmianie.

2) Nie oświadczaj, że szukasz pracy, nikomu

To może banał, ale wspominanie lub też chwalenie się, że “szukamy pracy” lub “rozglądamy się” może narobić jedynie dużo szkody. Jeśli naprawdę chcesz odejść to skup się na działaniach, które do tego doprowadzą.

Nie dawaj ludziom powodów, aby plotkowali na Twój temat. Tyczy się to również kolegów i koleżanek z pracy. Nie wiesz jak zareagują na informację o Twoim odejściu. To, że siedzicie obok siebie 10 lat nie gwarantuje poufności.

3) Miej przygotowane dokumenty

Jeden ogólny szablon CV, który będziesz modyfikować w zależności od oferty, list motywacyjny i… wypowiedzenie. Lepiej te wszystkie dokumenty mieć gdzieś w miarę pod ręką. Zapisane na mailu lub wrzucone na wirtualny dysk. Nigdy nie wiesz kiedy może zadzwonić rekruter.

4) Sprawdź okres wypowiedzenia

Przed jakimkolwiek działaniem sprawdź w umowie ile masz okresu wypowiedzenia i bądź przygotowany, że będziesz poproszony o wysłużenie całego tego czasu. Nie nastawiaj się, że “jakoś się dogadasz” i będzie go mniej. Nie wiesz jak pracodawca zareaguje na Twoje odejście.

5) Przygotuj się na to, że proces rekrutacji zajmuje trochę czasu

Zakładam, że chcesz zmienić pracę na lepszą, więc przygotuj się na to, że cały proces może trochę potrwać. W jednej firmie może to być jedna rozmowa i decyzja po tygodniu, w innej natomiast 6 tygodnii i kilka spotkań. Kluczem jest cierpliwość.

6) Miej powody odejścia z pracy pod ręką

Telefon od rekrutera zazwyczaj przychodzi niespodziewanie i wielu osobom wydaje się, że dzwoni tylko po to żeby umówić się na spotkanie. Nic bardziej mylnego. Przygotuj się na pytanie o okres wypowiedzenia i o powody dla których chcesz zmienić pracę. Jeśli zrobiłeś ćwiczenie opisane powyżej to już powienieneś je mieć. Jeśli nie to wróć i zrób je teraz. 🙂

7) Kilka dni urlopu poświęcisz na rozmowy kwalifikacyjne

Z tym należy się najzwyczajniej w świecie pogodzić. Kilka dni trzeba zainwestować i dobrze być tego świadomym przed rozpoczęciem aplikowania. Dlatego też warto odwołać się do punktu 1.

8) Nigdy nie wypowiadaj się źle o swoim byłym pracodawcy

Wiem, są różne historie i czasami naprawdę 99% winy leży po stronie przełożonego lub firmy, aczkolwiek narzekanie nie jest widziane w dobrym tonie. Nowemu managerowi mówi to tylko to, że jak narzekasz na obecnych to na nich prawdopodobnie też będziesz. Pamiętaj, że oni Cię nie znają, więc podejście z dozą ostrożności jest praktyczne.

9) Wypowiedzenie wręczasz dopiero po podpisaniu nowej umowy

Różne sytuacje w życiu widziałem, niektóre nawet sam przeżyłem. Dlatego powiem, że najbezpieczniej jest wręczyć wypowiedzenie dopiero kiedy masz nowy kontrakt w ręce. Jest cała masa sytuacji, które mogą spowodować, że nawet mimo werbalnego zaakceptowania oferty nie zaczniesz tam pracować. Nie ma sensu wystawiać się na dodatkowy stres.

10) Bądź obecny na LinkedIn

Jest to jedno z najlepszych narzędzi jakie możesz znaleźć w celu poszukiwania pracy. Twój profil ma błyszczeć z daleka, uzupełnione podsumowanie, historia pracy wraz z wypunktowanymi obowiązkami i osiągnięciami oraz dodane umiejętności. To są podstawy, które ułatawiają rekruterom znalezienie Twojej osoby. Dodatkowo włącz powiadomienie informujące użytkowników, że szukasz pracy (ukrywa tą wiadomość przed pracownikami tej samej firmy, więc nikt się nie dowie). Mam masę znajomych, która szuka pracy i kiedy pytam ich o LinkedIn to cisza. Tak nie może być. Ta inwestycja się zwróci, zapewniam Cię. Sprawdź mój profil.

11) Sprawdź co z Twoim facebookiem

Jak zmieniać pracę to tylko z prywatnym profilem na facebooku. Nie żartuję. Obecnie nawet 50% pracodawców sprawdza profile kandydatów w mediach społecznościowych. Jeśli masz tendencję do politykowania lub wrzucania zdjęć z pijackich libacji to koniecznie sprawdź ustawienia swojego konta. Lepiej żeby nikt poza Tobą i Twoimi znajomymi tego nie widział.

Jeśli dalej masz wątpliwości związane z tym jak zmienić pracę to zadaj pytanie w komentarzu, chętnie na nie odpowiem. Nie zapomnij też polubić mojego fanpage’a na facebooku. Nie ominie Cię żaden wartościowy tekst!

No Comments

Post a Comment