; Nowa praca, jak zrobić dobre wrażenie? - Po Prostu Łukasz - Kariera i rozwój osobisty
Top
Jak zrobić dobre wrażenie w nowej pracy

Nowa praca, jak zrobić dobre wrażenie?

Jesteś już. Udowodniłeś w ciągu ostatnich godzin spędzonych z kilkoma osobami, że to ty jesteś najlepszą, najbardziej kompetentną i profesjonalną osobą na objęcie tego stanowiska. Nie ma takiego człowieka w promieniu kilkuset kilometrów, który byłby w stanie przewyższyć ciebie i dodać więcej wartość dla firmy. Rozmowę kwalifikacyjną można już puścić w niepamięć. Teraz trzeba tą wartość dostarczyć. Nowa praca. Pozostaje tylko pytanie – jak zrobić dobre wrażenie?

Dostanie oferty pracy wiąże się z satysfakcją i u niektórych z chwilowym rozbłyskiem radości. Pokonaliśmy w końcu kilku lub nawet kilkunastu kontrkandydatów, jest się więc z czego cieszyć.

Małym minusem jest jedynie to, że rozmowa kwalifikacyjna to gra pozorów, oni są idealnym pracodawcą, ty jesteś idealnym kandydatem, a twoja jedyna słaba cecha to: czasami jestem zbyt zaangażowany w pracę i zdarza mi się zasiedzieć po 12h 5 dni w tygodniu, ale to dlatego, że tak bardzo kocham to co robię. 🙂

O ile firma stała, stoi i stać będzie o tyle twoja kariera jest zmienna i ma się ciągle rozwijać. Twoja postawa i forma będzie osądzana od dnia pierwszego. Na początku dostaniesz taryfę ulgową nowicjusza, więc nikt nie będzie zbyt surowy.

Około miesiąc, tyle czasu zajmie wyrobienie współpracownikom i szefostwu pierwszej opinii o tobie i twojej pracy i tego jakim pracownikiem prawdopodobnie będziesz. Sprawiedliwe lub nie, tak to mniej więcej wygląda. Po tym okresie powinieneś też być w stanie wykonywać sporą ilość zadań samodzielnie.

Pierwsze wrażenie jest tylko jedno, Jak się wykazać i zdobyć kredyt zaufania?

1. Dokumenty związane z dołączeniem plus zdjęcie

Po zaakceptowaniu oferty i jeszcze przed dniem pierwszym dostaniesz dokumenty, które masz wypełnić i odesłać. Daję sobie max 48 godzin na uporanie się z nimi. Czasami w grę wchodzi wewnętrzny portal firmy do ogarnięcia. To samo, nie ma na co czekać tylko odhaczyć co potrzebne jak najszybciej.

Dlaczego to ważne? Bo może opóźnić twój start bądź twoją pierwszą wypłatę. Uwierz mi, że nie zrobisz dobrego wrażenia na nikim gdy będziesz czekać z dokumentami do ostatniej chwili i dział osobowy lub twój przyszły manager będzie musiał się z tobą kontaktować w celu ponaglenia. Weź pod uwagę, że coś może nie zadziałać.

Fotka do identyfikatora, oczywista oczywistość. Zdjęcia z plaży bądź z wypadku z ziomkami odpadają.

2. Robisz notatki

Masz łeb na karku, w to nikt nie wątpi, ale najprawdopodobniej poznasz kilkanaście osób w bardzo krótkim czasie gdzie będą przedstawiane z imienia, nazwiska, stanowiska i tego ile będziecie mieli ze sobą w przyszłości. Ja osobiście twarze zapamiętam, ale jak ta osoba się nazywa lub co robi to już nie ma szans, a tam informacja jest cenna. Dlatego wziąłem się na sposób notowania takich rzeczy. Mam dedykowaną stronę w moim zeszycie A4.

Umiejętności notowania nabyte na studiach na coś się przydają. 🙂

3. Zachowuj się jak dziecko

Chodzi o zadawanie pytań. Nawet przychodząc z określonym zapleczem czyli więdzą i umiejętnościami to każda firma rządzi się swoimi prawami i ma własną dynamikę. Dlatego właśnie trzeba pytać i drążyć, co, kto, jak, z kim i dlaczego? Zdobycie solidnych fundamentów już na samym początku jest kluczowe do pełnego zrozumienia swojej roli i tego jak działa organizacja.

Nie przyjmuj gotowców tłumaczonych zrób A, B i wyjdzie C, gdzie widzisz pewne niejasności i chcesz się dowiedzieć co i po co tak naprawdę to jest robione i jaką wartość daje – pytaj. Jeżeli osoba, która ci to przekazuje nie jest w stanie tego wyjaśnić to oczywiście to zanotuj (bo odpowiedzi na wcześniejsze pytania już też notujesz, prawda?).

4. Dopytuj o ludzi i terminy

To zasługuje na osobny punkt z tego względu, że często jest niejasno przekazywane. Będziesz miał swoją rutynę działania w nowej roli, zrobić coś, na kiedyś, dla kogoś. Kolejne pytania warte zadania:

a) Czy ktoś dostarcza mi potrzebnych informacji, jeśli tak to kto to jest, jakie stanowisko piastuje, czy znajduje się w tym samym budynku, jaki to dział, czy ktoś go zastępuje podczas nieobecności – tutaj musisz polegać na kimś dlatego warto poznać wszystkie okoliczności, które mogą wpłynąć na twoją pracę

b) Kto jest odbiorcą informacji, którą ja przygotowuje – podobnie jak powyżej, kim on jest, co robi i jak wysoko jest. Rozumienie odbiorcy pozwala na efektywniejszą komunikację

c) Na kiedy to jest – banalne pytanie aczkolwiek często pomijane, robimy X, Y, Z, ale nie wiemy kiedy jest ta ostateczna ostateczność czyli tzw. deadline. Polecam zadać pytanie czy to aby na pewno jest ostateczny termin i czy jest tam jakaś elastyczność. Zbyt wiele razy dostałem informację, którą zinterpretowałem inaczej niż prawidłowo. Bywa.

5. Żadnej polityki

a) biurowej – istnieje w prawie każdej firmie, niestety jak długo ludzie mają problemy z profesjonalnym podejściem tak długo będą istniały osoby, które się lubią bardziej i mniej. Jako świeżak możesz zostać w to wciągnięty. Moja rada jest jedna, prosta i skuteczna. Postępuj zgodnie z powiedzeniem: Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie. Nie obgaduj, nie podłączaj się pod nagadywanki etc. Z tego dobrego nic nie wyjdzie.

b) jakiejkolwiek – mówię tutaj o takiej polityce-polityce czyli te wszystkie PISy, PO, Nowoczesne i inne twory. Jestem bardzo żywo zainteresowany polityką zarówno polską i zagraniczną jednak praca to niezbyt dobre miejsce na takie tematy czego szybko się nauczyłem. Już wolę powiedzieć, że się nie interesuję. Jedyne co musisz zapamiętać to nie wdawać się w dyskusje Polski wstającej z kolan lub gwałconej konstytucji. Jedno zdanie w styly: “głosowałem na PO” może narobić ci niewyobrażalnych kwasów w otoczeniu. Tego nie chcesz.

6. Staraj się – praca to zając, ucieknie

Nowa praca to dużo nauki do przyswojenia w stosunkowo krótkim czasie. Trochę jakby się chodziło do szkoły (może dlatego tak to lubię, w końcu lubię się uczyć). Dlatego też zaimplementowałem elementy ze szkoły takie jak prowadzenie zeszytu lub robienie notatek. Polecam też regularne czytanie tych notatek aby być na bieżąco. Szczególnie w poniedziałki mam tendencję do tego, że po weekendzie prawie zapominam dla jakiej firmy pracowałem.

Pokaż, że ci zależy i zostań dłużej o te 30 czy tam 45 minut. Dokończ to co robiłeś, podsumuj dzień, zrób listę zadań na dzień następny. Bądź dokładny, sprawdź to co zrobiłeś, przeczytaj, spójrz krytycznie, po prostu myśl. To są takie małe zabiegi, które robią różnicę w tym jak jesteś postrzegany jako pracownik. Niech twoja praca robi hałas za ciebie.

7. Nie przyjmuj opinii o innych osobach

W każdej pracy usłyszysz o osobie X zanim ją nawet na oczy zobaczysz. Dowiesz się, że osoba X jest taka, siaka i owaka. Dopowiedzą ci jeszcze, że trzeba na nią uważać, jest niemiła i w ogóle be (bądź też cholera wie co).  Co się potem stanie w twojej głowie? Wytworzy się obraz tej osoby mimo tego, że jej nigdy nie poznałeś. Coś zostało ci powtórzone 1000 razy, więc stało się prawdą.

Cokolwiek ci ktoś naopowiada wpuszczaj jednym uchem i wypuszczaj drugim. Rób swoje, bądź sobą. Niesłusznie podchodziłem do pewnych osób opierając się na kilku opiniach, które usłyszałem przed spotkaniem. Totalny bezsens, bo później te osoby okazały się nie aż takie złe jak mi je sprzedawano. Dlatego daj sobie szansę na wyrobienie własnego zdania. Niekoniecznie musisz się nim później dzielić ze wszystkimi. 🙂

8. Z wszystkimi żyj dobrze

Bo dlaczego żyć inaczej? 🙂 Miłości nie trzeba sobie wyznawać aczkolwiek relacje na stopie koleżeńskiej są jak najbardziej mile widziane. Podchodzę do tego dosyć wyluzowanie, wszyscy jesteśmy tutaj wykonywać daną pracę. Współpracując i pomagając sobie nawzajem możemy osiągnąć dużo więcej i to dużo szybciej.

Każda nienormalna, odbiegająca od pozytywnej normy relacja nie jest potrzebna w miejscu pracy.

Podsumowanie

Nowa praca potrafi być stresująca, dużo nowych osób, dużo się dzieje, a wiadomo, że wymagania są postawione. Pierwsze wrażenie jest tyko jedno. Wiele potrafi pomóc i powinno zależeć ci aby przylgnęła do ciebie łatka “ciężko pracującego”, “ogarniętego”, “obiecującego”. Ludzie tak cię zapamiętają i później to do ciebie wróci, oby ze skutkiem pozytywnym. Po tym pierwszym miesiącu musisz już tylko kontynuować to co zacząłeś i utrzymywać standardy. 🙂

Świetlana przyszłość przed tobą! Powodzenia! 🙂

25 komentarzy
 • Ewelina (Pozytywny Dom)

  Pierwsze wrażenie w nowej pracy jest bardzo, bardzo ważne, bo wpadki z początku drogi czasem bardzo trudno jest zamazać. Podoba mi się bardzo uwaga o “polityce” w firmie. W każdym dużym skupisku ludzi dochodzi do mniejszych i większych tarć i potyczek (a temat polityki dodatkowo może rozgrzać atmosferę) – warto zachować zdrowy dystans i otwartość na wszystkich.

  17 kwietnia 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   Znam osobę, która zakończyła długoletnią zanjomość jedną kłótnią na temat polityczny, a co dopiero ludzie w pracy bez głębszych więzi. :/

   17 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • MiskiDwie

  Ja bym dodała element kręcenia nosem – nie zachwycajmy się wszystkim, o czym mówi rekruter, bo stawiamy się w służalczej pozycji.

  17 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Och Wychowanie

  Pierwsze wrażenie jest niesłychanie ważne. Jeśli nie zadbamy o to, to niestety potem trzeba się długo starać, aby odbudować swój pozytywny wizerunek. Dużo cennych wskazówek, na pewno warto je mieć na względzie 🙂

  17 kwietnia 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   Dzięki! Masz rację, czy to akceptujemy czy nie pierwsze wrażenie istnieje i ma duży wpływ w przyszłości, na plus bądź na minus.

   17 kwietnia 2017 at Odpowiedz
  • Marek Zarzycki

   Dzięki za ciekawy artykuł. Warto dodać tutaj, że pierwsze wrażenie związane jest często z tym jak komunikujemy się z innymi. Jeśli chcemy być postrzegani jako osoby znające się na rzeczy i konkretne to warto stosować w wypowiedziach i mailach odpowiednie struktury. Np. Raz – Dwa – Trzy. Więcej o tym zjawisku opisuję tutaj:
   http://marekzarzycki.com/pl/struktura-prezentacji-triada/

   Pozdrawiam!

   17 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Dystyngowana Panna

  Chętnie zastosuję się do tych rad 🙂 Ja w ciągu tych kilku lat nauczyłam się przede wszystkim tego, by wszelkie konflikty rozwiązywać między sobą, a nie poprzez szefostwo (chyba, że już nie ma innego wyjścia z tej sytuacji). Co do zachowywania się jak dziecko – jestem za! Od lat, gdy czegoś nie wiem lub nie jestem pewna, zadaję pytania. Lepiej jest po raz kolejny zadać to samo pytanie, niż kolejny raz zaliczyć wpadkę wykonując określone polecenie.

  17 kwietnia 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   No pewnie! To jest dojrzałe i oczywiste podejście Oby więcej takich jak ty. 😀

   17 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Anna Szlosek

  Niby takie oczywiste rady, ale warto o nich pamiętać 🙂

  17 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Zaniczka

  Serio radzisz zostawac 30 – 45 po godzinach pracy? To według Ciebie oznaką tego ze Ci zależy na pracy? Mam kompletnie inne zdanie na ten temat 🙂

  17 kwietnia 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   Bardziej na zasadzie dokańczania/podsumowania dnia. Jakie jest twoje zdanie? 🙂

   17 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • MamaKarolina

  Nigdy nie miałam tego typu stanowiska ani nie pracowałam w takich firmach. W dodatku w żadnej pracy nie przepracowałam nawet pełnego roku xp a teraz mam długa przerwę, ponieważ miesiąc temu urodziłam córkę, więc pracy będę szukać dopiero za rok albo dwa. Ale fakt że w każdej pracy ważne jest pierwsze wrażenie

  17 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • DookolaPracy

  Pytania warto zadawać, a zwłaszcza na początku, kiedy wszystko jest dla nas nowe. Dzięki temu unikamy niejasności, rozumiemy specyfikę danego stanowiska/branży. Poza tym, dzięki temu możemy uniknąć wielu błędów wynikających z niewłaściwego zrozumienia zagadnienia. Trzeba też umieć stawiać zdrowe granice, wykazywać się asertywnością od samego początku.

  18 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Wojtek| Bielecki.es

  Dodaj do tego – bądź miły, uśmiechaj się i dawaj otoczeniu pozytywną energię i będzie przysłowiowy “git”. 😉

  18 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Marta Kraszewska

  Zdecydowanie te rzeczy o których tutaj wspomniano ułatwiają zrobienie dobrego wrażenia, ale i dzieki nim.lepiej można sie zorganizować.

  18 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Andrzej

  Ja na rozmowie dostałem pytanie co mogę wnieść do zespolu. Odpowiedzialem, ze poczucie humoru. Moze nie jestem najlepszym kandydatem ale napewno najsmieszniejszym? przyjeli mnie po jednek tylko rozmowie:)

  20 kwietnia 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   Rozmowa kwalifikacyjna to taki właśnie cud, że trzeba się najlepiej pokazać i sprzedać. Niekoniecznie będąc najlepszym na papierze i ty to właśnie zrobiłeś!

   Poza tym dopasowanie charakteru i praca z kimś spoko jest często dużo ważniejsza niż najbardziej wykwalifikowana osoba. Ja do tego podchodzę w ten sposób, z kim chcesz spędzać 8h dziennie? 🙂

   20 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Bookendorfina Izabela Pycio

  Pierwsze wrażenie ważne w każdej dziedzinie naszego życia, także w pracy, tym bardziej, że można je zrobić tylko raz, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować, skorzystać z cennych uwag i podpowiedzi. 🙂
  Bookendorfina

  20 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Make Happy Life

  Poruszyłeś bardzo ważne rzeczy. Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne, bo przeważnie tak nas później odbierają. Rozmowy na temat polityki są niezwykle niewygodne, bo często ludzie oceniają nas przez pryzmat właśnie tych poglądów.

  20 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Maciej Wojtas

  To “zachowuj się jak dziecko” jest bardzo mądrym stwierdzeniem. Lepiej dwa razy o coś zapytać, niż raz coś przez swój brak wiedzy zawalić 🙂

  20 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Elwira Zbadyńska

  Pierwsze wrażenie jest szalenie istotne, ale często złudne i później przychodzą rozczarowania..

  20 kwietnia 2017 at Odpowiedz
 • Urszula Dębska

  Bardzo dobrze pytać, jeśli się czegoś nie wie. Co do opini o innych osobach, można wysłuchać ale z biegiem czasu człowiek sam sobie wyrobi zdanie na czyjś temat.

  14 maja 2017 at Odpowiedz
 • Anna

  Bardzo przydatny post! W nowej pracy czasem ciężko jest zrobić dobre wrażenie i przystosować się do otoczenia. Trzeba obserwować, pytać i po prostu rzetelnie wykonywać swoje obowiązki. 🙂

  17 maja 2017 at Odpowiedz

Post a Comment