; 7 powodów dla których powinieneś rozważyć emigrację - Po Prostu Łukasz - Kariera i rozwój osobisty
Top
powinieneś rozważyć emigrację

7 powodów dla których powinieneś rozważyć emigrację

Wszyscy mieszkańcy Warszawy i Wrocławia wyjechali. To nie żart. Co do człowieka spakowali się i postanowili żyć zagranicą. Tyle około wynosi liczba Polaków przebywających na emigracji. Niewyobrażalne 2,4 miliona ludzi. Motywy mieli różne. Niektórzy tak jak Sara i ja wyjechali aby studiować i robić karierę. Inni twierdzą, że musieli, bo ich bieda z kraju wygoniła. Każdy ma swój motyw. Czy Ty kiedyś zastanawiałeś się nad wyjazdem i życiem za granicą?

Nie zakładam w ogóle, że musisz to zrobić, a jedynie chcesz. Po dwóch latach mieszkania w Londynie uważam, że decyzja o wyjeździe była jedną z najlepszych podjętych w moim życiu. Emigracja nie jest łatwa i nie jest tak przyziemna jak co niektórym może się wydawać, że jedzie się jedynie po pieniądze i tyle. Wiąże się z wieloma wyzwaniami dnia codziennego. Ważne natomiast żeby na koniec powiedzieć sobie – warto było.

Przebywanie wśród obcej kultury, ludzi, języka, historii, obyczajów, prawa i wielu innych daje do myślenia, poszerza horyzonty i otwiera umysł. Emigracja daje możliwość zaczęcia swojego życia od zera, z czystym kontem, ale i pełną świadomością.

Poznaj 7 powodów, dla których powinieneś rozważyć emigrację

powinieneś rozważyć emigrację

1) Żeby zobaczyć, że da się żyć inaczej

Dopiero życie w Londynie pokazało mi, że nie trzeba tak się spinać i można żyć na większym luzie. Tutaj praca jest tylko pracą, a nie aż pracą. O pracownika faktycznie należy dbać, bo to się w przyszłości opłaci. A z jakimś wysoko postawionym managerem, który Twoją roczną pensję zarabia w kwartał można być na Ty.

Można by powiedzieć, że niby nic, ale jednak coś. Robi różnicę kiedy Twój przełożony to Twój partner, a nie ktoś z batem nad głową, kto Cię ciśnie. Takie małe, codzienne detale robią różnicę i tworzą środowisko do rozwoju. Na tym mi właśnie zależało. Na odpowiednim otoczeniu.

2) Można nauczyć się czegoś od innego narodu

Sara popełniła wpis o tym czego możemy nauczyć się od Brytyjczyków.  Na niektórych grupach Polaków mieszkających w UK wywołał on sporo kontrowersji. Jak to możliwe żeby można było czegoś nauczyć się od Brytyjczyków? No przecież, że niemożliwe – powie dumny Polak patriota.

Uważam podobnie jak Sara. Teraz, niezależnie od tego gdzie będę mieszkał zabieram ze sobą kilka rzeczy. Tolerancję, dystans do siebie i uprzejmość.

Czy czerwone ciasne spodnie świadczą, że facet koniecznie jest gejem? Nawet żeby był to co z tego? Jego życie, jego wybór, jego sprawa.

Nie trzeba się też obrażać o przytyk lub żart związany z życiowymi perypetiami. Każdemu się zdarza, to i mi może. Też nie jestem idealny.

Proszę, dziękuję, przepraszam i uśmiech potrafią poprawić humor. To działa. 🙂 Nie musimy zostawać przyjaciółmi na całe życie żeby być dla siebie miłym.

Gdziekolwiek się nie mieszka. Można nauczyć się ciekawych rzeczy od innych. Po prostu bądź otwarty.

powinieneś rozważyć emigrację

3) Rozwinąć swoją karierę

Polska rozwija się dosyć szybko, ale do krajów zachodu jeszcze trochę jej brakuje i szanse na progresje są mniejsze. Co gdyby tak wyjechać do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, USA lub Dubaju? Wbrew pozorom świat stoi otworem i można dorwać ciekawe i lukratywne zajęcie zagranicą.

Dla chcącego nic trudnego. Niedawno poznałem Tomka, który przeszedł Warszawę, Paryż i teraz jest w Anglii. Narzekać nie może, a co najważniejsze międzynarodowe doświadczenie można przywieźć do domu i korzystać.

Dla chcącego nic trudnego.

4) Zarobić pieniądze

Specjalnie nie chciałem wymieniać tego powodu jako pierwszy, bo nie uważam go za priorytet. Aczkolwiek skłamałbym gdybym powiedział, że nie warto wyjechać do Norwegii, Anglii czy innej Szwajcarii. Otwarcie własnego biznesu czy kariera na etacie zacnie mogą przysłużyć się naszym finansom.

Kraje bogatsze, a i siła nabywcza pieniądza większa. Dlaczego nie?

powinieneś rozważyć emigrację

5) Podnieść standard swojego życia

Ponad milion Polaków mieszka w Wielkiej Brytanii. Nie bez powodu. Nawet pracując za najniższą krajową mogli pozwolić sobie na lepsze życie niż w Polsce. Lepsze wiąże się ściśle z finansową stroną tego pojęcia. Wyższe wynagrodzenie, niższe podatki i bardziej przyjazny system.

Matematyki nie oszukasz, kupić nowy samochód po dwóch latach oszczędzania, a po pięciu robi różnicę. Nawet studiów nie trzeba kończyć.

6) Przeżyć przygodę

Mieszkanie w obcym kraju przez trochę dłuższy okres czasu jest świetną przygodą. Nowe miejsce, nowy klimat, nowi ludzie i codziennie sytuacje, które są dla Ciebie niecodziennie. Na pewno jest co opowiadać swoim znajomym.

Sam mogę przytoczyć jedną anegdotę. O 4.30 rano czekałem na autobus na lotnisko. Ja i jakaś rodzina z dwójką dzieci. Przy wsiadaniu okazało się, że kierowca przyjmuje jedynie gotówkę. Ja o tym wiedziałem. Oni nie. Całe szczęście miałem więcej pieniędzy w portfelu, więc kupiłem całej rodzinie bilety. Pojechaliśmy razem próbując dogadać się łamanym angielskim. Byli emigrantami z Rumunii. Na lotnisku wypłacili kasę z bankomatu i mi oddali.

Oprócz tego przydarzyło nam się jechać 26 godzin samochodem do Polski.

Uniknąć zamachu na London Bridge, bo nie chciało nam się wychodzić tego wieczoru na miasto.

I jeszcze parę innych by się znalazło.

powinieneś rozważyć emigrację

7) Zapewnić lepszą przyszłość sobie i swoim dzieciom

Polska wydaje się mieć przed sobą nie najgorszą gospodarczą przyszłość. Pytanie – przykładać się do rozwoju kraju i bogacić się wraz z nim czy wyjeżdżać na gotowe gdzie indziej i tam sobie układać przyszłość?

Wielu moich znajomych i trochę mojej rodziny wyjechała do Irlandii, Niemiec czy Anglii i prowadzi życie, na które prawdopodobnie nie mogliby pozwolić sobie w Polsce. Przynajmniej nie mogli w momencie wyjazdu. Chociaż im najłatwiej nie jest to ich dzieci będą już obywatelami tych krajów. Z dostępem do najlepszych światowych uniwersytetów i lepszych perspektyw na życie. 

Powodów do rozważenia emigracji może być mnóstwo. Praca, nauka i życie. W tym trzech słowach można zawrzeć wszystkie motywy emigracyjne. Najważniejsze to znać swój.

Rozważałeś kiedyś emigrację? A może jesteś emigrantem? Jeśli tak to jaki był Twój motyw?

2 komentarze

Post a Comment