; Niezwykli ludzie - Elon Musk - Po Prostu Łukasz - Kariera i rozwój osobisty
Top
Elon Musk

Niezwykli ludzie – Elon Musk

Wpisując tytuł tego wpisu w mojej głowie rozeszło się echo niczym odczytanie nagłówka w filmie dokumentalnym. Dzisiejszy tekst będzie o jednym z ludzi, którzy niesamowicie mnie inspirują. Jego biografia jest pierwszą książką, którą przeczytałem w 2017 i jak dotąd najlepszą. W gwoli jasności, nie jest to jedyny tytuł, który wpadł mi w ręce! Proszę państwa, Elon Musk.

Czy jesteś osobą potrzebującą inspiracji, motywacji, wzorca? Ja definitywnie jestem. Tylko, że ten model to musi być ktoś kto doszedł do rezultatów pracą i determinacją. Siedzę już na tyle długo w tematyce rozwoju osobistego, że mało, który trener rozwoju do mnie przemawia. Oni więc odpadają. Sary nawet o to nie pytaj, wyśmiewa całą branżę coachingu i ekspertów, którzy z dnia na dzień “zmienią twoje życie”.

Kimś innym jest za to Elon Musk.

Elon Musk, co to za jeden?

Jest duża szansa, że gdzieś do uszu przebiło ci się to imię. Prawdopodobnie wystąpiło w jednym zdaniu z samochód elektryczny i Tesla. Ewentualnie z rakiety i SpaceX. No może PayPal, Zip2, SolarCity, HyperLoop, The Boring Company lub Neuralink.

Z każdą z tych firm Elon Musk jest mocno związany, bo albo ją założył, współzałożył lub przejął. Obecnie ma 46 lat i jest miliarderem, a mając jedynie 28 został multimilionerem. Ja bym go opisał jako dwoma słowami – przesiębiorca i wizjoner.

Będziemy żyli na Marsie…

Elon Musk najbardziej zaimponował mi stworzeniem firmy SpaceX i jego wizją związaną z tym, że ludzie muszą stać się rasą międzyplanetarną. Skutkiem tego ma być utworzenie kolonii na Marsie. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Marzenie ściętej głowy. Tak mówią ci, co nie wiedzą kim jest Elon Musk.

NASA nie wysyłała ludzi w kosmos od ponad 4 dekad. Każda misja wiąże się z miliardowymi wydatkami i sprzętem, który jest praktycznie jednorazowego użytku. Podobnie ma się sprawa z wysyłaniem dostaw na międzynarodową stację kosmiczną i wynoszenie satelit na orbitę. Ogromne koszty.

No, ale jest nasz główny bohater, który wymyślił sobie, że można wynaleźć technologię gdzie rakiet używa się ponownie. Tak właśnie postąpił. Konkurencja po prostu zrobiła pod siebie. Jedna firma na zawsze odmieniła oblicze całej branży i przyszłość ludzkości. Poniżej start i lądowanie Falcona-9.

Nie dajcie się zwieść widokowi z kamery, rakieta ma aż 70 metrów wysokości, a ląduje prezycyjnie!

 

Jaka przyszłość nas czeka? Jestem przekonany, że za mojego życia człowiek wyląduje na Marsie i będzie z tym związnany Elon Musk.

Jeśli interesujesz się kosmosem i jego eksploracją to zapraszam cię na blog Radka.

…, a po Ziemi jeździli elektrycznymi samochodami

Słyszę Tesla, myślę Elon Musk. I odwrotnie. Jednym z jego sztandarowych projektów jest wyposażenie ludzkości w samochody elektryczne. Według opinii Pana Muska, a nawet mojej, ta technologia jest przyszłością ludzi. Wystarczy jedynie wspomnieć problem z zanieczyszczeniem miast. Tesla to rozwiązuje. Mało tego, jest elegancka, szybka i z coraz to lepszym zasięgiem na jednym ładowaniu.

Samochody elektryczne istniały jeszcze przed założeniem Tesli, ale były bardzo drogą ciekawostką. Dopiero Elon Musk pchnął całą branżę do przodu, powodując przy tym upocenie się kiku inżynierów m.in w Niemczech. Model 3 ma być produkowany masowo i dostępny za jedyne 35 000$.

Czytając o poczynaniach Elona doszukałem się podobieństwa do historii H. Forda opisanej w “Moje życie i dzieło”. Obydwaj panowie byli w owym czasie uważani za lekko stukniętych z mądrymi dookoła mówiącymi, że tego nikt nie będzie chciał kupić. Samochód i samochód elektryczny to były ekstrawaganckie zabawki dla bogatych.

Gdybym na początku swojej kariery jako przedsiębiorcy zapytał się klientów, czego chcą, wszyscy byliby zgodni: chcemy szybszych koni. – Henry Ford

To uświadcza mnie tylko w jednym. Aby świat się rozwijał potrzebujemy wizjonerów, czasami wręcz lunatyków, którzy z zaparciem i determinacją będą realizowali swoje cele. Jako społeczeństwo jesteśmy zbyt ograniczeni żeby to zrozumieć.

HyperLoop

Elon Musk zmienia świat. Bardzo zależy mu na zmianie sposobu w jaki się przemieszczamy. Mamy już Teslę, ale to nie wszystko. Czas zapakować się do kapsuły, która będzie poruszała się z ogromną prędkością w specjalnej rurze.

I kolejny już raz, ten pomysł nie został wymyślona przez prezesa Tesli i SpaceX. Koncept już istniał, on to po prostu wziął, opracował technologię i komercjalizuje.

Aktualnie w planach jest wybudowanie połączenia z okazji Expo 2020 między Dubajem, a Abu Dhabi (stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich).

Cel: 123 km w 12 minut (139 km trasa samochodem)

I to już się buduje.

Elon Musk

Inne projekty

Zip2 – jego pierwsza firma zajmująca się produkcją oprogramowania dla gazet, która została sprzedana w 1999 roku za 22 miliony dolarów. Miał 28 lat, mógł po prostu usiąść i prawie nic nie robić.

PayPal – branża płatności elektronicznych, współzałożyciel, została kupiona przez eBay w 2002 roku za 1,5 miliarda dolarów, Muskowi przypadło około 180 milionów dolarów.

Solar City – główny założyciel i członek zarządu w firmie zajmującej się produkcją ogniw fotowoltaicznych, w niedawnym wystąpieniu na TED Elon Musk wspomniał o planach rozpowszechnienia fotowoltaicznej dachówki w domach.

The Boring Company – pewnego razu Elon Musk stał w korku. W związku z tym stwierdził, że skontruuje maszynę, która potrafi kopać podziemny tunel dużo szybciej niż obecne, w założeniu mielibyśmy poruszać się wielopoziomowymi podziemnymi autostradami. Preferowany oczywiście samochód elektryczny. 🙂

Neuralink – boisz się, że sztuczna inteligencja wygryzie nas w niedługim czasie? Nie ma czym się martwić ponieważ Elon założył również startup, który ma się zająć stworzeniem urządzenia zdolnego do współpracy z ludzkim mózgiem. Dlaczego by nie?

Determinacja

Elon Musk jest jedną z najwybitniejszych postaci XXI wieku. Co mnie najbardziej urzeka to jego determinacja do osiągania celów. Nie miał zbyt łatwej drogi. Urodził się w RPA w niebezpiecznych czasach, w szkole uważany był za dziwaka co sprawiło, że kilka razy został pobity. Od dziecka wielki fan Sci-Fi. Programować nauczył się z gazety.

Wyobraź sobie, że przychodzi do ciebie facet, który ma kilkadziesiąt milionów dolarów i mówi, że marzy o lotach w kosmos i chce żeby ludzie stali się rasą międzyplanetarną. Jak 99,99% ludzi stwierdzisz, że fajny koleś, ale ma trochę kuku na muniu. Później, kiedy SpaceX już działała najwybitniejsi astronauci powiedzieli, że są przeciwko komercjalizacji lotów i misji załogowych w kosmos organizowanych przez prywatne firmy. Jest ciężko kiedy twój idol mówi ci, że jest przeciwny temu co robisz. Zresztą posłuchajcie samego zainteresowanego:

Tesla też nie miała łatwej przeprawy, a to z tego względu, że jej początki przypadły na lata kryzysu finansowego, który wybuchł w 2008. W związku z tym brakowało finansowania na ryzykowane projekty jakimi był właśnie samochody elektryczne. Elon Musk obudził się w Boże Narodzenie ze świadomością, że pieniędzy starczy mu jedynie na kilka dni. Istniało ogromne ryzyko, że firma nie dociągnie do Nowego Roku. Zapożyczał się u rodziny i znajomych tylko o to aby firma mogła przetrwać.

SpaceX miała podobną historię. Gdyby kolejny już start rakiety nie powiódł się nie mieliby środków na sfinansowanie kolejny próby. To byłby koniec przedsięwzięcia.

Ciekawostki

1) Elon Musk nie uważa produktów Apple za zmieniających świat. Są to dla niego bardziej gadżety, zabawki.

2) Musk poleciał do Rosji z walizką pieniędzy chcąc kupić elementy technologii kosmicznej (Rosjanie mają najtańszą). Została podana mu wyższa cena niż mógł zapłacić, a podczas spotkania został potraktowany niepoważnie co go bardzo zdenerwowało.

3) Z RPA Musk poleciał do Kanady do rodziny. Na bilet lotniczy, który zamówił pocztą czekał 4 tygodnie. Leciał w ciemno nie anonsując się i nie mając jak skomunikować. Wujek, do którego leciał przeprowadził się.

4) Pewnego dnia Elon Musk przyszedł do agencji pośrednictwa pracy chąc dostać najlepiej płatną pracę jaką wtedy mieli. Miał czyścić kotły. Musiał ubrać specjalny kombinezon, wczołgać się do kotła, naładować worek i wyczołgać się z tym workiem. W kotle nie można było zostać dłużej niż 30 minut, bo groziło to śmiercią z przegrzania.

Skoro Elon Musk jest w stanie zmieniać świat, to Ty nie jesteś w stanie osiągnąć swoich celów?

Jeśli podobał Ci się ten wpis to zapraszam na mojego fanpage’a na facebooku. 🙂

35 komentarzy
 • Sara Korzeniec

  Fajny wpis 🙂
  Bardzo śmieszne nazwisko hehe 😀

  17 maja 2017 at Odpowiedz
 • Marta Krzyminska

  Aż dziwne, że do tej pory nie wiedziałam o istnieniu pana Musk…Niesamowity człowiek!

  17 maja 2017 at Odpowiedz
 • Samorozwijalnia.pl

  Inspirujący wpis! Najbardziej trafiły do mnie słowa: “Aby świat się rozwijał potrzebujemy wizjonerów, czasami wręcz lunatyków,
  którzy z zaparciem i determinacją będą realizowali swoje cele.”

  18 maja 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   Ja z tego wyciągam to, że można być sobie lunatykiem we własnym życiu, bo dlaczego nie? 🙂

   18 maja 2017 at Odpowiedz
 • Panna Migootka

  Ciekawa osoba, na pewno podrzucę tę lekturę mojemu mężowi, gdyż on lubi czytać biografie ludzi , którzy osiągnęli duży sukces.

  18 maja 2017 at Odpowiedz
 • firliki

  Uwielbiam ludzi, którzy dla otoczenia są dziwakami, a w rzeczywistości potrafią osiągnąć znacznie więcej niż ludzie, którzy za dziwaka go uznali 😉 Tak, tacy ludzie są inspirujący!

  18 maja 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   Dla mnie również, dzisiaj się śmieją, a jutro zazdroszczą! Dodaje otuchy i motywuje. 🙂

   18 maja 2017 at Odpowiedz
 • Alicji pisanie

  świetne:)) bardzo mnie motywują takie posty. A co Ty na to, aby zrobić podobny post, ale o kobiecie? Bardzo proszę, chętnie bym poczytała:)

  18 maja 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   Świetny pomysł! Zgłębię temat i wrócę z kobiecą inspiracją. Dzięki!

   18 maja 2017 at Odpowiedz
 • Izabela Gmińska

  Uwielbiam inspirujące osoby. Post przeczytałam z wielką chęcią 🙂

  18 maja 2017 at Odpowiedz
 • DookolaPracy

  Świetny pomysł na cykl! Prosimy o więcej! 🙂 Coś w tym jest, że największymi wizjonerami są właśnie Ci, których często uważa się za dziwaków.. 😛

  18 maja 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   Teraz trzeba zadać sobie pytane czy było się wystarczającym dziwakiem w życiu. Może jeszcze coś z tego będzie. 😀

   18 maja 2017 at Odpowiedz
 • Klaudia

  Zazdroszczę panu Muskowi pojemności musku : v

  18 maja 2017 at Odpowiedz
 • alexanderkowo.blogspot.com

  Niesamowity człowiek. Ja w ogóle bardzo lubię biografie!

  19 maja 2017 at Odpowiedz
 • Maciej Wojtas

  Też go podziwiam 🙂 Gdzieś przeczytałem o nim bardzo ciekawe zdanie: “z zawodu jest wizjonerem” 🙂
  Niesamowity człowiek, jak dla mnie – wyprzedził Jobsa o (nomen omen) – lata świetlne.

  19 maja 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   Telefony vs loty w kosmos i samochody elektryczne. W sumie to nigdy się nie dowiemy co by SJ wymyślił gdyby nadal żyl. Niestety.

   19 maja 2017 at Odpowiedz
   • Maciej Wojtas

    Jobs zostawił po sobie sposób bycia, sposób pracy nad produktem. Wyniósł perfekcjonizm do rangi cnoty (tak myślę).

    20 maja 2017 at Odpowiedz
 • Monika Zawiślak - GreenEye

  Zapewne jeszcze nie raz o tym panu usłyszymy.

  19 maja 2017 at Odpowiedz
 • Tsu Manjin

  Niesamowity człowiek! Pierwszy raz w sumie o nim słyszę, ale faktycznie z pewnościa zainspiruje nie jednego,a tysiące ludzi!

  20 maja 2017 at Odpowiedz
 • Urszula Dębska

  Nie znałam tego pana. Podziwiam takich ludzi. Ciekawy post.

  20 maja 2017 at Odpowiedz
 • zaciszerozmaitosci.pl

  Powiem Ci, ze mnie także inspirują konkretne osoby. Nie coach, nie ekspert – doradca, tylko namacalny przypadek. Czy to człowiek, czy zdarzenie – nieistotne. Najważniejsze, żeby miało to rzeczywiste, weryfikowalne efekty. W tym przypadku nie ma żadnych wątpliwości. Doskonale go podsumowałeś: przedsiębiorca i wizjoner.

  20 maja 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   Też tak mam dlatego podaję konkretną osobę. Na coachów biorę poprawki. Czasami coś sensownego da się wyłowić, ale wolę słuchać ludzi u źródła. 🙂

   20 maja 2017 at Odpowiedz
   • zaciszerozmaitosci.pl

    Oj zdecydowanie masz rację. U coachów selekcjonujesz w morzu prawideł, u źródeł szukasz strategii i dróg wyzwalania się charyzmy. Jedni i drudzy wspomagają nasz umysł i dodają odwagi do działania

    22 maja 2017 at Odpowiedz
 • Aneta Kicman | ZenBlog.pl

  Bardzo inspirująca postać, a biografia na mojej liście cały czas czeka na swoją kolej…

  21 maja 2017 at Odpowiedz
 • Ola Figura

  Żeby być zapamiętanym i osiągnąć coś wielkiego, trzeba mieć kuku na muniu. Musk jest bardzo inspirującą postacią, ale nie wiem, czy jego postać mnie fascynuje w takim stopniu jak np Hawking.
  Pozdrawiam,
  Ola z Muzycznej Listy

  21 maja 2017 at Odpowiedz
 • Agata Maj Cher

  Bardzo inspirujący człowiek, nic dziwnego, że cenisz jego wizjonerstwo. Oby świat miał jak najwięcej takich wynalazców

  22 maja 2017 at Odpowiedz

Post a Comment