; Niezwykli ludzie - Margaret Thatcher - Po Prostu Łukasz - Kariera i rozwój osobisty
Top

Niezwykli ludzie – Margaret Thatcher

Prawniczka, chemiczka, żelazna dama, najdłużej urzędujący premier Wielkiej Brytanii w XX wieku, a zarazem pierwsza kobieta, która objęła ten urząd. Po jej śmierci jedni nie kryli radości inni zaś żegnali jednego z największych polityków jakich miała Wielka Brytania w historii. Jedno jest niezaprzeczalne, obok tej postaci nie da się przejść obojętnie.

Córka sklepikarza zostaje chemiczką

Słyszy się, że aby gdzieś w życiu dojść trzeba urodzić się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie i z odpowiednim nazwiskiem. No i najlepiej być mężczyzną, bo łatwiej w życiu. Nie mogę nie zgodzić się z powyższym. Teraz są problemy z równym traktowaniem kobiet i mężczyzn, a co dopiero w XX wieku?

Margaret urodziła się w niedużym mieście w środkowo-wschodniej Anglii. Jej ojciec był sklepikarzem, pastorem i aktywnym lokalnym politykiem. Jak wiemy, czym skorupka za młodu nasiąknie…

Już w młodych latach szkolnych była aktywna. Jej ponadprogramowe zajęcia obejmowały m.in. hokej na trawie, grę na pianinie, recytowanie poezji i pływanie.

Thatcher (wtedy panieńskie Roberts) rozpoczęła studia w dziedzinie chemii, ale już wtedy interesowała się polityką. Ciekawie opisują ją osoby, które miały z nią styczność na uczelni.

Oprócz tego, ze była uważana za lekko odizolowaną i poważną to była również świetną dyskutantką.

Po pierwszym spotkaniu ze swoim przyszłym mężem opisuje go tak.

Niezbyt atrakcyjna istota. Skryty, ale bardzo miły.

Premier Margaret

500 plus to zły pomysł

Wybór na członka parlamentu

W 1959 została wybrana jako członek parlamentu. W ówczesnym czasie była jedną z 25 wybranych kobiet na 630 parlamentarzystów w sumie. Polityka do dzisiaj jest zdominowana przez mężczyzn, ale trzeba sobie wyobrazić jak wyglądał ten system prawie 60 lat temu. Sam zdziwiłem się, ze było tam aż 25 kobiet!

Jej talent i determinacja powodowały, ze pierwsze wspomnienia jej jako premiera sięgają czasów kiedy była dwudziestoparolatką. Jednakże sama Margaret komentowała tego typu przytyki w ten sposób:

Za mojego życia nie będzie kobiety premiera – mężczyźni są zbyt uprzedzeni

Jak widać sama Margaret zdawała sobie sprawę jak trudno jest przebić się kobiecie. Co tu dopiero mówić o objęciu najwyższego stanowiska w państwie.

Determinacja

Jedynie 2 lata po wyborze dostała awans na podsekretarza. Byle jedną z pierwszych osób, która awansowała po ostatnich wyborach. Mało tego. Była pierwszą kobietą, która objęła tak wysoki urząd.

Nawet zagranica widziała w niej przywódcę. Kilka lat później została wybrana do międzynarodowego programu liderów przez ambasadę Stanów Zjednoczonych. Poznała wielu wpływowych ludzi, a podczas jej wizyty w USA była przedstawiana jako potencjalny przyszły premier Wielkiej Brytanii chociaż formalnie nie pełniła nawet funkcji ministerialnej.

Żelazna dama

Jeszcze przed wyborem na najważniejszy urząd w państwie Margaret Thatcher wygłosiła ostrą przemowę na temat polityki zagranicznej, w której potępiała Związek Radziecki szukający światowej dominacji.

Komuniści nadali jej przydomek żelaznej damy, który szybko przedarł się do zachodniego świata i do dnia dzisiejszego wiąże się z kobietą silnej woli i poglądów.

Pani Premier

W 1979 Margaret, wbrew swoim wcześniejszym słowom, została pierwszą kobietą premierem w historii Wielkiej Brytanii. Urząd obejmowała w trudnych czasach wysokiego bezrobocia i wolno działającej gospodarki.

Strajki

W latach 80-tych M. Thatcher przystąpiła do masowej prywatyzacji. Jej pogląd na sprawy gospodarcze był wyraźny. Własność prywatna ma przewagę na państwową. W związku z tym zaczęła sprzedawać państwowe przedsiębiorstwa i kopalnie. Ludzie masowo wyszli na ulice protestować. Premier nie ugięła się jednak.

Strajki nie odniosły skutku. Zostały stłumione, a Thatcher kontynuowała swoją politykę.

źródło: Express.co.uk

Wojna

Na południe od Argentyny znajdują się Falklandy. Wyspy należące do Wielkiej Brytanii, które podczas urzędu Thatcher zostały zajęte przez Argentyńczyków. Jak sama wspomina była to jedna z najtrudniejszych decyzji jaką musiała w życiu podjąć. Wysłanie wojsk ponad 12 tysięcy kilometrów od domu to nie lada wyzwanie.

Ponownie Premier była nieugięta i zdecydowała o interwencji wojskowej. Jej decyzję poparła partia opozycyjna i opinia publiczna.

Walka toczyła się krótko i zakończyła się zwycięstwem floty marynarki Wielkiej Brytanii. Zaufanie publiczne do Margaret Thatcher wzrosło drastycznie.

Zamach na jej życie

Podczas sprawowania urzędu przez Margaret Irlandzka Armia Republikańska toczyła walkę przyłączenie Irlandii Północnej do Irlandii. Działania posuwały się do podkładania bomb na terenie Wielkiej Brytanii.

Podczas konferencji partii, około godziny 3.00 nad ranem doszło do wybuchu w hotelu, w którym zatrzymywali się delegaci. 5 osób zginęło i o mały włos nie spotkałoby to urzędującej premier.

Mimo przeżyć tamtej nocy Thatcher trzymała się ustalonego grafiku konferencji, która rozpoczęła się tak jak planowano.

źródło: bt.com

Niezwykła kobieta

Niektórzy jej nienawidzili, inni twierdzą, że zrobiła z gospodarką to co należało zrobić. Jedno pozostaje pewne. Podczas swoich rządów była jedną z najbardziej wpływowych i potężnych kobiet na świecie.

Żelazna dama inspiruje swoim zacięciem i silną wolą. Była nie do zatrzymania i nie jeden mężczyzna działający w polityce obawiał się jej.

Margaret Thatcher, kobieta, która jako jedyny premier w ostatnich 100 latach rządziła ponad 11. Pierwsza kobieta na tym stanowisku i do jeszcze niedawna jedyna. Po śmierci otrzymała tytuł baronowej.

Na zostanie premierem szanse są niewielkie, a co dopiero kiedy jesteś kobietą w środowisku zdominowanym przez facetów?

Jeśli Margaret się udało, to dlaczego Tobie miałoby nie? 🙂

P.S. Polecam film o jej życiu – Żelazna dama. Trailer poniżej!

4 komentarze
 • Aleksandra Pakuła

  Wciąż zbieram się do obejrzenia Żelaznej damy – przeczytanie Twojego postu sprawiło, że jestem o krok bliżej 🙂 Podziwiam takie kobiety – o ile teraz łatwiej jest być właśnie kobietą z żelaza, kilkadziesiąt lat temu wymagało to niemałej determinacji.

  27 sierpnia 2017 at Odpowiedz
  • Łukasz Ferenc

   Zgadzam się, niesamowita osoba. Teraz w Wielkiej Brytanii brakuje kogoś takiego jak ona. Silnego, zdeterminowanego i z wizją.

   28 sierpnia 2017 at Odpowiedz
 • Marcin Bakalarski

  Film jest słaby w stosunku do jej prawdziwej historii. Bardziej polecam książkę Margaret Thatcher Portret Żelaznej Damy autorstwa John’a Blundell’a.

  3 września 2017 at Odpowiedz

Post a Comment